اثرات درمانی بی نظیر گیاه اقاقیا | طب ایرانی

اثرات درمانی عالی گیاه اقاقیا

گیاه اقاقیا واسه درمان ترش کردن معده، تحریک جریان صفرا، پاکسازی دستگاه گوارش، سرفه، گلو درد، کاهش استرس، اثرات آرامبخش و … کاربرد داره.

بینه خوشنودی راد _ بخش تغذیه و آشپزی آکا ایران

اثرات درمانی عالی گیاه اقاقیا

در این روزای زیبای بهاری از هر کوچه ای که رد میشین با بوی خوش گیاهی قشنگتر و دل انگیز به نام اقاقیا مواجه میشین؛ که علاوه بر زیبایی و لطافت دارای خواص زیاد و زیادی واسه سلامتی شما هستش. گیاه اقاقیا با نام علمی Robinia pseudoacacia یکی از گیاهانیه که در مناطق زیاد زمین رشد می کنه و کشور ایران هم یکی از این مناطقه.

گلای این گیاه خواص ضد اسپاسم، معطر، ادرارآور، نرم کننده و ملین دارن و به دلیل دارا بودن ترکیبات بنزوآلدهیدی، ضدتومور هستن. قسمتای قابل خوردن این گیاه شامل دانه ها، گلا و ریشه گیاه س. دانه ها بعد از گرما دیدن، حالت اسیدی خود رو از دست میدن و قابل خوردن می شن. گلای گیاه هم بعد از جوشوندن به صورت مربا قابل استفاده هستن. این گلای قشنگتر بعد از خشک شدن هم می تونن به عنوان دمنوش استفاده شن.

معرفی گیاه اقاقیا

گیاه اقاقیا با اسمای علمی زیادی مشهوره و از جمله گیاهان تولید کننده عسله. چون انتشار بوی فراوون گلای اقاقیا باعث جذب زنبورهای عسل به سمت اونا می شه. زنبورها از شهد این گلا استفاده می کنن و عسل تولید می کنن. در اروپا این گیاه به دلیل دارا بودن عطر و بوی فراوون به طور گسترده در صنعت عطرسازی هم کاربرد داره.

درخت اقاقیا خیلی راحت در هر نوع خاکی رشد می کنه. بالأخص در مناطقی با آب و هوای معتدل مانند شمال آمریکا، بیشتر مناطق اروپا، جنوب آفریقا، ایران، افغانستان، هند، مناطق شرقی آسیا و … به زیادی پیدا میشه. شکوفه های اون در ماه اردیبهشت تا خرداد (می تا ژوئن) نمایان می شن.

مواد مغذی موجود در اقاقیا

۱. اندازه مواد شیمیایی دردانها، ریشه ها، گلا و تنه این گیاه خیلی فرق داره.

۲. دانه های خشک شده گیاه پر از کلسیم، پروتئین، چربی، فیبر، فسفر، ویتامینا و مواد معدنی هستن.

اثر این گلای اعجاب انگیز بر کاهش حالت تهوع، مقابله با ویروسا و باکتریا، آرامش دردها و …. هم به اثبات رسیده

۳. گلای گیاه دارای ترکیباتیه که بعد از هیدرولیز تبدیل به کورستین (ماده مؤثر موجود در پوسته پیاز) و شکر می شه.

۴. پوسته درخت دارای آلبومین، نیشکر، ترکیبات چربی، کولین، آلکالوئیدهای سمی، تانن، صمغ، نشاسته و رزینای غیرفعاله.

۵. روغنی که از دانه های اون استخراج می شه و اسانسی که از گلا به دست میاد. دارای فیستین، کوئرستین، میریستین و … است.

اقاقیا واسه بهبود مشکلات گوارشی

اثرات درمانی گیاه اقاقیا در مورد مشکلات گوارشی به اثبات رسیده و مشهورترین اثر این گیاه واسه درمان ترش کردن معده، سوزش سر دل و التهاب معده هستش.

شکوفه های اقاقیا مدر، نرم کننده و ضد اسپاسمه. و از دمنوش یا عصاره این گیاه واسه پاکسازی بدن میشه کمک گرفت.

در آدمایی که به بیماریای کیسه صفرا گرفتار هستن، گیاه اقاقیا یه پیشنهاد عالیه چون این گیاه باعث تحریک جریان صفرا می شه. واسه جفت و جور دمنوش گیاه اقاقیا می تونین یه قاشق چای خوری از گلای خشک شده این گیاه رو تو یه فنجون آب جوشیده شده بریزین و بذارین به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشه.

آدمایی که سوزش سر دل دارن یه فنجون از این دمنوش رو بعد از هر وعده غذایی استفاده کنن. واسه تحریک ترشح و جریان پیدا کردن صفرا هم دمنوش برگای گیاه اقاقیا به درد بخوره.

دمنوش آرامبخش اقاقیا

یه فنجون دمنوش اقاقیا که از ۱۲ گرم گیاه خشک شده تو یه فنجون آب جوش جفت و جور شده باشه واسه درمان خستگی های روزمره بالأخص خستگی ذهنی و حالتای عصبی پیشنهاد می شه. این دمنوش باعث احساس آرامش در سیستم عصبی شما می شه. دمنوش ترکیبی گل اقاقیا و گل لیمو هم در این مورد مؤثره.

بقیه اثرات سلامتی بخش اقاقیا

۱. سرکوب سرطان: گلا اقاقیا دارای ترکیبات شیمیایی سرکوب کننده تومور هستن.

۲. درمان بیماریای چشمی: گلای این گیاه رو بعد از گرما دادن در آب جوش، واسه بیماریای چشمی و به صورت موضعی میشه استفاده کرد.

۳. بهبود سوختگی: برگای و گلای اقاقیا واسه درمان سوختگی ها و زخما مؤثره. گلای اقاقیا رو بچینید و اونا رو با ساتور له کنین. این خمیر له شده رو روی محل سوختگی بذارین و بذارین واسه چند ساعت بمونه.

۴. بهبود مشکلات تنفسی: چای گرم اقاقیا واسه درمان سرفه، گلودرد، برونشیت و آسم خوبه.

۵. سم زدایی: پوسته داخلی درخت و پوسته ریشه اقاقیا واسه سم زدایی بدن استفاده می شه.

۶. بقیه اثرات: اثر این گلای اعجاب انگیز بر کاهش حالت تهوع، مقابله با ویروسا و باکتریا، آرامش دردها و …. هم به اثبات رسیده.


اگه در مورد این موضوع سوالی داشتین، به مشاوره آکا ایران مراجعه کنین .

.

منبع :