اثرات مرفین بر سلسله اعصاب مرکزی بدن | ترک اعتیاد

 

اثرات مورفین بر بدن
سیر تورنر در سال ۱۸۰۵ مرفین رو از تریاک بدست آورد از دورن به عنوان استخراج کننده مورفین یاد شده. مورفین ماده موثر و جز اساسی تریاک بوده و ۷ تا ۱۴ درصد اونو تشکیل میده این ماده به صورت گرد سفید یا کرم و بعضی وقتا قرمز آجری و مایع بدون رنگ هست طعم اون تلخ بویی تند و زننده داره.

اگه مورفین رو در آزمایشگاههای مجهز از تریاک بدست بیارن به شکل پودر سفید رنگه این ماده رو به شکل قرص یا محلول در آب مقطر و گرد در اختیار معتادان قرار میدن مورفین به صورت تجربی و غیر آزمایشگاهی هم به وسیله معتادان جفت و جور می شه که رنگ اون کرم یا قرمز آجری یا قهوه ای روشه.

از نظر خواص فارماکولوژی مورفین هم مانند بقیه ترکیبات تریاک یا ماده ضعیف کردن کننده سیستم عصبی مرکزی هستش و مصرف کلی اون واسه اهداف پزشکیه از مورفین ، هروئین و هیدرومورفین که مسکن قویتری نسبت به خود مورفین هستن بدست میاد. تقریبا ۱۰ تا ۱۵ در صد از ترشحات گیاه خشخاش رو مورفین تشکیل میدن.

اثرات مورفین بر سلسله اعصاب مرکزی
مغز آدم که مرکز پیچیده ترین واکنشهاست کم کمک پر از تجربیاتی می شه که ایشون رو قادر به زیستن می کنه ورود مورفین (یا هروئین) کار دستگاه اعصاب رو در سطوح جورواجور تغییر میده و اگه این تغییر موندگاری یابد اون دستگاه رو به بدکاری مورفین و دائمی جهت میده که نتیجه اون در زندگی فردی ، خانوادگی و اجتماعی شخص مشخص خواهد گشت.

 

مورفین بر دستگاه عصبی اثری پیچیده گذاشته و بعضی نقاط رو تحریک و عمل یه سریای دیگه رو متوقف می کنه کلا میشه گفت مورفین اثر متوقف کننده و فرد نشاننده بر دستگاه اعصاب داره و با تظاهراتی چون آروم بخشی ، خواب آلودگی ، آرامش درد ، پایین اومدن درجه گرما بدن ، اثر ضد استفراغ دیرس و اثر فرونشانندگی بر دستگاه تنفس از راه مراکز عصبی،  اما در عین حال مورفین اثرات تحریکی هم بر دستگاه اعصاب مرکزی داره چون تهوع ، استفراغ زودرس ، تنگ شدن مردمک چشم ، و انقباض عضلات روده ها…داره.

 

اثر ضد درد مورفین
مورفین دارای اثر ضد درد خاصی هستش و تموم مشتقات اونم مثل مصنوع و نیمه مصنوع دارای این اثر انتخابی هستن. مثلا تصور کنیم که سوزنی رو در پوست فرو بریم یا جسم داغی رو روی پوست بذاریم. شخص احساس درد می کنه و همزمان چهره اش وضعیت عاطفی خاصی به خود میگیره که این عمل مربوطه به تحریک پوستی بوسیله انتهاهای اعصاب منتشره در پوست گرفته شده و از راه نخاع به مغز میره و در اونجا در نقاط بخصوصی با بقیه نقاط مغز که بنحوی احساسات فرد رو کنترل می کنن در رابطه می شه.

این تحریک موجب بروز حالت عاطفی خاصی می شه. مورفین روی گیرنده پوستی درد تاثیر چندانی نداره و شخصی که مورفین به اون تزریق شده ضعیف از درک تحریک نیس درک این تحریک ممکنه حتی کاهش نیابد و تنها واکنشهایی که پس از احساس درد خودنمایی می کنن از بین روند یعنی شخص اعلام می کنه که درد هنوز هست اما اون احساس راحتی می کنه پس میشه نتیجه گرفت که درک تحریکای پوستی ، بینایی ، شنوایی و ارتعاشات با مورفین از بین نمی ره بلکه در عکس العمل عاطفی درک درد تغییر حاصل می شه.

مورفین به دلایل خاصل بر دردهای مبهم بیشتر از دردهای غیر مبهم حمله ای موثره. گو اینکه که در مقادیر زیاد دردهای به وجود اومده به وسیله انسداد مجاری ادرار یا گوارش رو هم آرامش میده .واسه ایجاد اثر ضد درد باید گفت که اثر بر سلسله اعصاب مرکزیه تغییری که مخدرها در آستانه درک درد ایجاد می کنن نمی تونه توجیه کننده اثر ضد درد اونا باشه. هم اینکه به دلیل اینکه در عکس العمل انتهای اعصاب محیطی و انتقال الکتریکی در اعصاب محیطی تغییری نمی شه از این عوامل هم نمی تونن دلیل اثر ضد درد مورفین و بقیه مخدرهای باشن. چیزی که امروزه مطرحه نقاطی از تالاموس و سیستم لیمبیک هستن که گیرنده های مخدرها در اوناس.

اثر روانی مورفین
از دیگر اثرات مورفین تغییر در هوشیاری و اندیشه س بدین معنا آگاهی فرد نسبت به خود و محیطش تغییر پیدا می کنه چرت زدن ، ناتوانی در تمرکز فکر ، اشکال در فکر کردن ، خیره شدن، کاهش تیز بینی و خماری در گروه علائم اینجور حالتی هستن تنبلی و بی حرکتی نتیجه مصرف مورفین هستش.

اثرات مورفین بر مراکز تنفسی واقع در سلسله اعصاب مرکزی
تنفس آدم با نظم معینی تحت کارکرد مراکزی که در بصل النخاع و پل دماغی واقعند صورت میگیره از اونجا که گیرنده های مورفین از تعداد در نقاط نامبرده و به نور یافت می شن روشنه که مورفین اثر معطلی دهنده و فرونشاننده بر مراکزی وارد که کنترل و نظم تنفس در اداره اوناس.حتی مقدار کم مورفین می تونه دلیل بروز اختلالاتی در تعداد تنفس ، حجم هوای دم و بازدم و بعضی وقتا بی نظمیای خاص دیگه شه.

 

 

اگه مورفین داخل رگ تزریق شه بعد از حدود هفت دقیقه اثرات فرونشاننده اونو می شن اما اگه همین مورفین عضلانی تزریق شه تقریبا سی دقیقه زمان واسه ظهور اثراتش لازم هستش. در صورت تزریق زیر جلدی ، حدود نود دقیقه زمان میبره تا مشکلات تنفس بروز کنه و البته اگه خوراکی مصرف شه بازم مدت بیشتری لازم هستش.

اثر مورفین بر مراکز کنترل عفونت غدد مترشحه داخلی در سلسله اعصاب مرکزی
با تاثیر بر قسمت خلفی هیپوفیز باعث افزایش ترشح هورمون آ.اج (که از قسمت خلفی هیپوفیز ترشح می شه) و کاهش حجم ادرار رو باعث می شه از نظر تاثیر بر قسمت قدامی هیپوفیز (آنتی بیوتیک) باعث کنترل ترشح هورمون محرک غده فوق کلیوی و از نظر تاثیر بر غده تیروئید رو کم می کنه. در همه هورمونهای محرک غده تناسلی بر اثر یه تزریق مورفین بر مراکز یا تزریقهای همیشگی کنترل شده و در نتیجه بی نظمی در قاعدگی ، نازائی و چیزای دیگه ای به جز اینا ممکنه اتفاق بیفته.

اثر مورفین بر مراکز کنترل کننده اندازه مردمک چشم
مردمک چشم تحتِ کنترل اعصاب مرکزی در روشنایی زیاد ، تنگ و در تاریکی گشاد می شه و اینطوری موجود زنده رو از دید بینایی کمک می کنه.

مورفین باعث تنگ شدن مردمک در هر نوبت استفاده می شه.

اثر مورفین بر دستگاه قلب و عروق
مورفین باعث کاهش فشار خون در عروق مغز و هم باعث گشادی و افزایش فشار مایع مغزی می شه.مورفین و مشتقاتش در بیماران قلبی ریوی باید با احتیاط کامل استفاده شن چون همین تغییرات کم موجب مرگ می شن.

 

اثر مورفین بر دستگاه گوارش
اثر مورفین بر معده به این صورته که باعث کاهش ترشح شیره معده و کم شدن حرکات معده و تاثیر در تخلیه محتویات معده به روده می شه که ترشح لوزالمعده و صفرا به داخل روده باریک کم شه نتیجه این اثرات تاخیر در تخلیه روده باریک ، جذب زیاد آب ، سو هضم و جذب مواد غذایی و یبوست هستش.

اثر مورفین بر بقیه دستگاه ها
مورفین باعث احساس تکرار ادرار از یه سو و اشکال در دفع ادرار میشه ،مورفین هم اینکه باعث گشاد شدن پوست ، تعریق و خارش میشه. تاثیر مورفین بر هورمونهای جنسی آدم به گونه ایه که  ممکنه فرد رو عقیم کنه.

منبع:daneshnameh.roshd.ir