اثرات مرگبار گرم شدن زمین را میدانید؟ | بیماری

: علم مدرن از بیماریای مرگباری مانند فلج کودکان جلوگیری کرده، اما گرم تر شدن جهان و ظهور بیماریای جدید در اثر تغییرات آب وهوایی می تونه پیشرفت جمعی آدم رو نابود کنه.

امتیاز خبر: ۹۶ از ۱۰۰ تعداد رای دهندگان ۱۴۳۰

خبرگزاری ایسنا: علم مدرن از بیماریای مرگباری مانند فلج کودکان جلوگیری کرده، اما گرم تر شدن جهان و ظهور بیماریای جدید در اثر تغییرات آب وهوایی می تونه پیشرفت جمعی آدم رو نابود کنه.
اینجا به پنج مریضی مرگبار اشاره شده که در نتیجه تغییرات آب وهوایی، گریبان مردم رو گرفته.باید اینم بگیم که که گسترش بیماریای مرگبار جدید می تونه با توجه بیشتر به هشدارهای محققان جوی و انجام اقدامات لازم واسه کاهش تغییرات اقلیمی کنترل شه.

: اثرات مرگبار گرم شدن زمین رو می دونین؟

 

مشکی زخم
انتشار غیرقابل کنترل متان در جو، تنها نگرانی به وجود اومده به وسیله ذوب لایه منجمد دائمی سیبری نیس. با ذوب شدن این لایه منجمد، بیماریای مرگباری که واسه صدها هزاران سال در زیر اونا مدفون شده بودن، ممکنه دوباره زنده شده و به سرعت به حیوانات و آدما گسترش پیدا کنن.
در ژوئیه امسال، لاشه یه گوزن شمالی بر اثر گرم شدن هوا از زیر یخا بیرون اومد و باعث اولین گسترش مشکی زخم از سال ۱۹۴۱ تا الان شد. این باعث از بین رفتن بیشتر از ۲۰۰۰ گوزن شمالی و مریض شدن ۱۳ نفر در سیبری شد.
زیکا
با افزایش دما در ارتفاعات بالا، بیماریایی که وقتی به مناطق استوایی محدود بودن، حالا از استوا به آمریکا و بقیه بخشای جهان که با بیماریای به وجود اومده به وسیله پشه مانند زیکا روبرو نبودن، منتقل شدن. پشهای منتقل کننده ویروس حالا مرزهای آمریکا رو رد کرده و در فلوریدای جنوبی هم گسترش پیدا کردن که باعث ایجاد یه وضعیت اضطراری واسه بهداشت عمومی شدن.
موسسات ملی بهداشت تازگیا اخطار دادن که شاید مقصد بعدی زیکا، تگزاس و لویی زیانا هستن. به گفته محققان جوی، هر چی هوا گرمتر می شه، رشد این پشه از درون تخم به بلوغ سریع تر شده و با سرعت بیشتری ویروس تولید می کنن.

 

مریضی منتقله از کنه
کنها یکی دیگه از منتقل کننده های مریضی مانند پشها هستن و شاید در اثر تغییرات آب وهوایی و طولانی تر و داغ تر شدن تابستون، به مناطق جدید مهاجرت کرده و فعال تر می شن. بابزیوز یه مریضی منتقل شده از راه کنه س که گسترش اون تازگیا در آمریکا زیاد شده.
این عفونت تک یاخته ای بیشتر در شمال شرق و غرب میونه بالای آمریکا پیشرفته. در سال ۲۰۱۱ بیشتر از ۱۱۰۰ مورد بابزیوز در ۱۵ ایالت آمریکا گزارش شد.
مریضی لایم یکی دیگه از بیماریای منتقل شده از راه کنه س که اگه گرمایش جهانی باعث گسترش ادامه دار اون شه، ممکنه به سمت ایالتای شمالی کشیده شه. کنه عامل این مریضی یه جور کنه پا مشکی آمریکاییه که به اون کنه گوزن هم می گن. به گزارش وزارت بهداشت مینه سوتا، گسترش مریضی لایم در این ایالت در سالای گذشته بالا رفته که بیان کننده مهاجرت این موجود به سمت شماله.
بیماریای زامبی
بیماریای زامبی ویروس مرگبار دیگری هستن که در زیر لایه منجمد قطبی مدفون شدن، اما با ذوب شدن اون در اثر گرم شدن کم کم جهان، ویروسای نئاندرتال، آبله یا بقیه بیماریا باستانی ممکنه پس از هزاران سال دوباره به محیط انتشار پیدا کنن.
محققان در سال ۲۰۱۵ یه ویروس بزرگ رو که در زیر لایه منجمد قطبی واسه ۳۰ هزار سال مدفون شده بود، پیدا کردن و به این نتیجه رسیدن که هنوز عفونت زا هستش. البته این ویروس فقط می تونه آمیبا رو گرفتار کنه و واسه آدم خطرناک نیس. اما ممکنه ویروسای خطرناک دیگری واسه آدم باشن که در زیر این لایه یخی منجمد شدن. نئاندرتالا و آدما تا ۲۸ هزار سال قبل در سیبری زندگی می کردن و ممکنه بعضی بیماریای خطرناک واسه هر دو گونه در اونجا وجود داشته باشن.

 

وبـا
روش مریضی مرگبار وبا می تونه با ادامه دار شدن تغییرات آب وهوایی عوض شه چون این مریضی باکتریایی که باعث اسهال شدید و کم شدن آب بدن می شه، به اقیلمای گرم و آبای گرم جذب می شه. وبا از راه آبای آلوده پیشرفته و ممکنه در کشورای در حال پیشرفت دارای بهداشت ضعیف که در خط اول تغییرات آب وهوایی قرار دارن، گسترش پیدا کنه.
دمای بالا و توفانای شدید به وجود اومده به وسیله تغییرات آب وهوایی می تونه به بروز سیلایی منجر شه که آب آلوده رو در دور و بر منتشر می کنن. وبا هر ساله بیشتر از ۱۰۰ هزار تن رو در جهان نابود می کنه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه