اثرات مصرف اسیدهای چرب امگا ۶ | تغذیه سالم

اثرات مصرف اسیدهای چرب امگا ۶

با وجود تحقیقات بسیار درباره اثرات مثبت مصرف اسیدهای چرب غیراشباع بر سلامت دستگاه قلب و عروق، محققان هنوز درباره اثرات مصرف اسیدهای چرب امگا- ۶ در حال بحث و بررسی هستن.

کارشناسان تغذیه بر ضرورت مصرف اسیدهای چرب امگا واسه سلامت قلب و عروق تأکید می کنن و تحقیقات بسیاری در این مورد انجام شده. اونا هم اینکه عنوان می کنن که مصرف چربیای اشباع و اسیدهای چرب ترانس واسه سلامت دستگاه قلب و عروق بسیار مضره و پیشنهاد می کنن که مصرف این جور چربیا در رژیم غذایی به کمترین حد ممکن برسه. ولی، با وجود تحقیقات بسیار درباره اثرات مثبت مصرف اسیدهای چرب غیراشباع بر سلامت دستگاه قلب و عروق، محققان هنوز درباره اثرات مصرف اسیدهای چرب امگا- ۶ در حال بحث و بررسی هستن و تحقیقات بسیاری داره انجام میشه. درباره این که این اسیدهای چرب واسه بدن و دستگاه قلب و عروق اثرات مثبت دارن یا خیر، بحث و گفت وگوهای زیادی هست که محققان در حال انجام تحقیقات واسه درک بیشتر این مسئله هستن.

لینولئیک اسید (LA) و آراشیدونیک اسید (AA) دو بخش مهم تشکیل دهنده اسیدهای چرب امگا- ۶ هستن. LA  در روغنای گیاهی پیدا میشه و مهم ترین و اساسی ترین اسید چرب امگا- ۶ مصرفی ماست. دومی در گوشتا، تخم مرغ و بعضی ماهیا پیدا میشه. درحالی که ۸۵ تا درصد امگا-۶ مصرفی ما LA هستش، بحث بر سر کاهش مقادیر مصرفی اسیدهای چرب امگا-۶ و به دنبال اون LA، به دلیل ویژگیای خاص اون هستش که به بروز التهاب کمک می کنه و بروز التهاب با بروز مریضیای قلبی در ارتباطه.

 

تحقیقی که تازگیا انجام شده و یافته های اون در نشریه «گردش خون» به چاپ رسیده، نکاتی رو در برداره که تعدادی از اونا رو در زیر می خونید:

 

LA می تونه بر لیپیدهای خون اثر بزاره

پس از این که شرکت کنندگان در این تحقیق به جای مصرف اسیدهای چرب اشباع از اسیدهای چرب امگا-۶ استفاده کردن، اندازه کلسترول بد خون اونا (LDL) 18 میلی گرم در دسی لیتر کم شد.

 

مصرف اسیدهای چرب امگا-۶ با کم شدن اندازه خطر بروز مریضیای قلبی- عروقی همراه س

مطالعه ای که به وسیله انستیتوی ملی قلب، ریه و خون خونواده انجام شده، نشون میده که پس از مصرف LA به اندازه  ۸/۱ درصد کل کالری دریافتی، خطر بروز مریضیای قلبی- عروقی بیشتر از وقتی بود که آزمودنیا به اندازه ۳/۵ درصد کل کالری دریافتی اسیدهای چرب امگا- ۶ مصرف می کردن و این نشون دهنده اثرات مثبت مصرف این اسیدهای چرب بر تأمین سلامت دستگاه قلب و عروقه.

مصرف اسیدهای چرب امگا-۶ در کاهش خطر بروز مریضیای عروق کرونر هم خوبه

یه تحقیق نشون داده که جانشین کردن چربیای اشباع با اسیدهای چرب امگا-۶ (به اندازه ۱۰ تا ۲۱ درصد کل کالری دریافتی)، اندازه خطر دچار شدن به مریضیای عروق کرونر (CHD) رو ۲۴ درصد کم می کنه.

 

چه مقدار امگا- ۶ مصرف کنیم؟

همونجوریکه تحقیقات محققان نشون میده، کارشناسان مصرف چیزی بیشتر از مقدار لازم واسه رفع نیاز به امگا- ۶ رو پیشنهاد می کنن. اون طور که از تحقیقات برمیاد، محققان پیشنهاد می کنن که بین ۵ تا ۱۰ درصد از کل انرژی دریافتی بدن از اسیدهای چرب امگا- ۶ تأمین شه تا اثرات مثبت خود رو در کم شدن اندازه خطر بروز مریضیای قلبی نشون بده.

تحقیقات، مصرف اسیدهای چرب امگا- ۶ رو به اندازه مصرف اسیدهای چرب امگا- ۳ پیشنهاد نمی کنه، پس از غذاهایی که هم از دید اسیدهای چرب امگا- ۳ غنی باشه و هم به حفظ سلامت قلب و عروق و پیشگیری از بروز مریضیای عروق کرونر کمک کنه، استفاده کنین

مردم چیکار کنن؟

در حالی که این اعداد و ارقام واسه کارشناسان تغذیه به درد بخور است، مردم به دنبال راهی عملی هستن تا این اسیدهای چرب رو در رژیم غذایی خود جا بدن. اولین قدم اینه که اسیدهای چرب امگا-۶ رو به جای چربیای اشباع عوض کنم. پاملا نیسویچ، متخصص تغذیه و مشاور تغذیه در مرکز پزشکی کودکان در دیتون در اوهایو، میگه: «راه حلا و اعمال تغییرات ساده در سبک تغذیه می تونه شما رو به یه رژیم غذایی سالم برسونه که به وسیله اون می تونی درست و سالم غذا بخورین و بدنتون رو در برابر شکلای جور واجور مریضی ها مراقبت کنین».

چه مخاطب این کارشناس تغذیه بزرگسال باشه، چه کودک و چه نوجوون، اون واسه اضافه کردن این اسیدهای چرب سالم به رژیم غذایی و جانشین کردن اونا به جای چربیای مضر، راه حلای زیر رو ارائه میده.

 

روغن مصرفی خود رو عوض کنین

روغنایی مانند روغن سویا، ذرت و روغن گلرنگ استفاده کنین و واسه اضافه کردن مقادیر بیشتری LA به غذای تون از روغن دانه سویا استفاده کنین.

 

کره رو کنار بذارین

کره مقدار زیادی روغن اشباع در خود داره و به کار گیری روغنای گیاهی که اسیدهای چرب چند غیر اشباعی دارن، سالم تره و میشه از اونا در پخت و پز استفاده کرد. اندازه مصرف کره در وعده صبحونه رو هم باید محدود کرد.

 

سالاد سالمی درست کنین

می تونین روی سالاد روغن زیتون یا روغن کانولا بریزین و در اون از قطعات گردو یا دانه ها و دیگه مغزها استفاده کنین.

 

هم امگا- ۶ و هم امگا-۳

این متخصص تغذیه به مراجعانش پیشنهاد می کنه که رژیم غذایی خود رو به دقت بررسی کنن. تحقیقات، مصرف اسیدهای چرب امگا- ۶ رو به اندازه مصرف اسیدهای چرب امگا- ۳ پیشنهاد نمی کنه، پس از غذاهایی که هم از دید اسیدهای چرب امگا- ۳ غنی باشه و هم به حفظ سلامت قلب و عروق و پیشگیری از بروز مریضیای عروق کرونر کمک کنه، استفاده کنین. ماهی و دانه ها منابع شامل امگا- ۳ هستن.

کارشناسان پیشنهاد می کنن که اندازه مصرف اسیدهای چرب امگا-۳ باید با اندازه مصرف اسیدهای چرب امگا- ۶ فرق داشته باشه.


منبع : tebyan.net