بررسی عامل توان و دانش فنی برای انتخاب تامین کنندگان کالاهای صنعتی و پالایشگاهی-پایان نامه ارشد مدیریت

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

تامین کنندگان کالاهای صنعتی و پالایشگاهی با بهره گیری از معیارهای مناسب در تجزیه و تحلیل سلسله مراتبی

قسمتی از متن پایان نامه :

– مفاهیم اصلی مدیریت توزیع فیزیکی یا آمیخته آن عبارتند از:

1- پردازش سفارشات

2- سطوح موجودی

3- انبارداری

4- حمل ونقل

 

2-1-5-1- پردازش سفارشات

پردازش سفارشات اولین گام از مراحل فرایند لجستیکی می باشد. کارآیی این فرایند تاثیر مستقیم روی زمان انتظار دارد. سفارشات ازطریق بخش فروش دریافت می گردد.

شرکت ها معمولاً روشی یکنواخت و منظم برای تأمین سفارشات ایجاد می کنند و همین روشهای منظم می باشد که سبب می گردد، تأمین کنندگان به گونه موفق سفارشات را انجام دهند.

معمولاً فی مابین خریدار و فروشنده برای عرضه مواد و تجهیزات توافق حاصل شده و زمانی که خریدار به چیزی نیاز دارد، بدون نیاز به عقد قرارداد، سفارشات خریدار توسط فروشنده برآورده می گردد. اگر این حالت بین طرفین ایجاد گردد آن را منبع یابی مشارکتی می نامند.

سیستم سفارش بایستی سریع و دقیق اقدام کند. بخش های دیگر سازمان بایستی مطلع شوند که درخواست سفارش واصل شده می باشد و مشتری از زمان ارسال وتحویل دقیقاً مطلع گردد. ضعف واحد فروش در امور دفتری و اداری یک مورد ناشناخته سوءتفاهم بین خریدار و فروشنده می باشد. درهنگام مطالعه تأمین کنندگان، کارایی پردازش سفارشات عامل مهمی در ارزیابی آنها به شمار می رود. سیستم خدمات رایانه ای مناسب سبب می گردد که برنامه سطوح موجودی و تحویل به گونه خودکار به روز گردد و مدیریت بتواند به سرعت و دقت، دید صحیحی از وضعیت فروش به دست آورد. همان گونه که دستورالعمل های طراحی شده برای کوتاه کردن سیکل سفارش اهمیت دارد، دقت در پردازش سفارشات نیز مهم می باشد.

 

2-1-5-2- موجودی

 مدیریت موجودی ها یک مسئله مهم در مدیریت توزیع فیزیکی می باشد زیرا سطوح موجودی تاثیر مستقیم روی اندازه خدمات و رضایت مشتریان دارد. حد مطلوب موجودی برای شرکت بستگی به بازار و محیطی دارد که در آن فعالیت می کند. کمتر شرکتی می تواند ادعا کند که هیچگاه منمودار کمبود موجودی نداشته می باشد، اما چنانچه این امر اتفاق بیفتد به گونه طبیعی سهم بازار شرکت به سوی رقبا متمایل می گردد.

 

2-1-5-3- انبارداری

زمانی که کالاهای یک شرکت در مقیاسهای کوچک و به گونه مرتب درخواست می گردد، نیاز به وجود انبارهای متعدد در سراسر کشور را احساس می کند.

حمل ونقل می تواند از محل تولید به انبارهای مهم به صورت محموله ای انجام گردد. تا از آن انبارها توزیع اصلی به مشتریان دیگر انجام گردد. (در این بخش مسئله دپو یا انبارهای موقت طرح شده می باشد). به گونه اختصار فاکتورهایی که بایستی در تناسب اندازه انبار درنظر گرفت عبارتند از:

 

 1. محل مشتریان
 2. اندازه سفارش
 3. تکرار ارسال
 4. فاصله زمان سفارش تا زمان تحویل.

 

2-1-5-4- حمل و نقل

درگذشته معمولاً حمل ونقل جاده ای رایج ترین شیوه حمل ونقل بود. زمانی که حجم کالاهای قابل حمل به حد قابل توجهی برسد، شرکت ممکن می باشد به جای بهره گیری از شرکت های حمل ونقل باربری، نسبت به خرید وسایل نقلیه اقدام کند.

 • برای بعضی از کالاها حمل و نقل ریلی مناسب تر می باشد. چنانچه ازنظر زمانی وقت داشته باشیم و کاهش هزینه ها یک فاکتور مهم باشد، این روش بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. بخصوص زمانی که کالاها فله ای باشند، روش ریلی برای حمل ونقل مناسب تر خواهد بود.
 • برای کالاهای با ارزش و وزن کم حمل هوایی برای توزیع مناسب تر می باشد.
 • برای مسافت های بسیار دور، این روش بسیار مرسوم می باشد. حمل هوایی نسبت به حمل دریایی بسیار سریعتر اما پرهزینه تر می باشد. درحمل دریایی هزینه های بسته بندی و تخلیه و بارگیری و بیمه اقلام عمده هزینه را تشکیل می دهند. درهر صورت روش حمل ونقل انتخابی بایستی تا سرحد امکان کالاها را از آسیب و خرابی محفوظ دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سوال‌های اصلی پژوهش

 • تأثیر عواملی همچون بعد مسافت، شهرت(نام تجاری)، توان مالی، سابقه همکاری(با شرکت های توابعه نفت)، توان و دانش فنی، استانداردها وگواهی کیفیت تامین کنندگان برای انتخاب تامین کنندگان کالاهای صنعتی و پالایشگاهی چگونه می باشد؟
 • درجه اهمیت و اولویت هریک از معیارها در ارزیابی تامین کنندگان چگونه می باشد؟

 

1-5- سوال‌های فرعی پژوهش

 1. تأثیر بعد مسافت برای انتخاب تامین کنندگان کالاهای صنعتی و پالایشگاهی چگونه می باشد؟
 2. تأثیر شهرت(نام تجاری) برای انتخاب تامین کنندگان کالاهای صنعتی و پالایشگاهی چگونه می باشد؟
 3. تأثیر توان مالی برای انتخاب تامین کنندگان کالاهای صنعتی و پالایشگاهی چگونه می باشد؟
 4. تأثیر سابقه همکاری(با شرکت های توابعه نفت)برای انتخاب تامین کنندگان کالاهای صنعتی و پالایشگاهی چگونه می باشد؟
 5. تأثیر توان و دانش فنی برای انتخاب تامین کنندگان کالاهای صنعتی و پالایشگاهی چگونه می باشد؟
 6. تأثیر استانداردها وگواهی کیفیت تامین کنندگان برای انتخاب تامین کنندگان کالاهای صنعتی و پالایشگاهی چگونه می باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید