اثرات درمانی روغن میخک (۱) | طب ایرانی

روغن میخک به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان ها، فنلای فعال، اوگنول و چیزای دیگه ای به جز اینا اثرات درمانی خیلی از جمله آرامش سردرد، دندون درد، مقابله با عفونتا و … داره.

 

غنچه گل میخک به عنوان ادویه از سالای بسیار دور استفاده می شده. گذشته به کار گیری میخک به حدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد برمیگرده. چینیا از زمانای بسیار قدیم میخک رو در دهن می گذاشتن تا از اثرات درمانی اون بهره ببرن. درزمان سالیان متمادی از میخک واسه درمان سوءهاضمه، اسهال، فتق، عفونتای انگلی، بهبود تنفس، دندون درد، سرفه، آسم، سردرد، استرس و …. استفاده می کردن.

 

معروفترین اثر میخک واسه درمان دندون درد هستش. طوریکه خیلی از خمیر دندون ها، دهانشویها، ضدعفونی کننده های دهانی و شویندهای دهن و دندون در ترکیبات خود روغن میخک دارن.

میخک پر از کلسیم، اسید هیدروکلریک، آهن، فسفر، سدیم، پتاسیم، ویتامین A، ویتامین C و … هستش. روغن میخک در درمان خیلی از بیماریا راه گشاه. با ما در این مقاله همراه باشه تا چند نمونه از اثرات درمانی این گیاه رو واسه شما بگیم.

 

روغن میخک، یه ضدعفونی کننده طبیعی

روغن میخک به دلیل اثرات ضدمیکروبی، ضدویروسی، ضدقارچی و هم اثرات ضدعفونی کننده واسه بهبود زخم ها، ضدعفونی کردن جراحات، آرامش زخمای حاصل از نیش حشرات و درمان عفونت های قارچی از زمانای بسیار دور کاربرد داشته. البته ذکر این نکته لازمه که این روغن واسه آدمایی که پوستای حساس دارن، مناسب نیس و ممکنه ایجاد آلرژی و حساسیت در این افراد کنه.

 

آرامش دندون درد با کمک روغن میخک

روغن میخک دارای اوگنوله که در طول سالیان متمادی در دندونپزشکی استفاده شده. این روغن واسه آرامش دردهای دندانی و زخمای دهانی مناسبه. تحقیقات گذشته نشون میده که مصرف روغن میخک واسه آروم کردن درد و التهاب لثه ها در نوزادانی که تازه میخوان دندون در بیارن، گزینه خوبیه و علاوه بر کاهش احساس ناخوشی در اونا، ضدعفونی کننده هم هستش. اما در این رابطه طرف احتیاط رو رعایت کنین و با دکتر معالجتان حتما مشورت کنین؛ چون روغن میخک بسیار قویه و اگه ناآگاهانه از این روغن استفاده کنین ممکنه باعث سوختگی در داخل دهن شه.

تمیز کردن راه های هوایی می شه. واقعا روغن میخک یه درمان موثر واسه مشکلات تنفسی چون سرفه، سرماخوردگی، برونشیت، آسم، سینوزیت، سل و … هستش

پوستی جوون و سرحال با روغن میخک

روغن میخک در ترکیب خیلی از اجناس آرایشی پیدا میشه و بیشتر واسه مراقبت از پوست (به خصوص واسه درمان جوش) پیشنهاد می شه. این روغن چین و چروک ها رو کم می کنه و باعث ایجاد جوونی و سرحالی در پوست می شه. دلیل این مسئله اینه که وقتی روغن میخک روی پوست مالیده می شه، جریان خون رو به سمت پوست فرسوده هدایت می کنه. افزایش جریان خون منتهی به اکسیژن رسانی بهتر به پوست می شه. هم اینکه دفع مواد زاید سلولای پوستی از راه جریان خون زیاد می شه که در آخر باعث می شه تا پوست جوانتر به نظر آید.

 

تقویت سیستم ایمنی

میخک و روغن میخک هر دو واسه افزایش کارکرد سیستم ایمنی مناسب هستن. روغن میخک علاوه بر اثرات ضدویروسی، ضدمیکروبی و ضدقارچی که داره؛ باعث تصفیه خون می شه. در نتیجه روغن میخک می تونه منتهی به افزایش مقاومت بدن در برابر عفونتا شه. هم اینکه میخک پر از آنتی اکسیدان هاس و باعث کاهش رادیکالای آزاد در بدن و در نتیجه کاهش خیلی از بیماریای شایع در قرون گذشته مانند سرطان، بیماریای قلبی عروقی و … می شه.

درمان سردرد، استرس و بی خوابی

روغن میخک یه آرامش دهنده عالی واسه استرسه. این روغن اثرات تحریک کننده بر مغز داره و تنشای عصبی، افسردگی و خستگی رو برطرف می کنه. هم اینکه منتهی به خواب می شه و واسه آدمایی که از بی خوابی رنج می برن بسیار مناسبه.

روغن میخک دارای فلاوونوئیدهای فراوانیه که دارای عوامل ضدالتهاب هستن و سردرد رو کاهش میدن. واسه آرامش سردرد می تونین مقداری روغن میخک رو با کمی نمک مخلوط کنین و روی پیشونی بمالید. این ترکیب اثر خنک کننده ای داره و به عنوان مسکن سردرد استفاده می شه.

 

بهبود راه های تنفسی با روغن میخک

تمیز کردن راه های هوایی می شه. واقعا روغن میخک یه درمان موثر واسه مشکلات تنفسی چون سرفه، سرماخوردگی، برونشیت، آسم، سینوزیت، سل و … هستش. جویدن یه عدد میخک به عنوان یه درمان سنتی واسه بهبود گلودرد شناخته می شه.

 

مشکلات جانبی

فردی که می خواد از روغن میخک استفاده کنه باید بسیار مراقب باشه. چون این روغن بسیار قویه به خصوص وقتی به صورت استنشاقی استفاده می شه. چون به سرعت وارد سیستم عصبی می شه. در نتیجه لازمه قبل از خوردن، استنشاق کردن و … رقیق شه. اوگنول که بخش اعظمی از روغن میخک رو شامل می شه، ماده شیمیایی خیلی متداولی نیس و بعضی افراد نسبت به اون حساسیت دارن. اگه از این روغن اولین باره که استفاده می کنین با مقادیر کم شروع کنین. حواستون باشه که قبل از وارد کردن هر گونه ماده جدیدی به برنامه غذایی یا دارویی خود حتما با دکتر معالجتان مشورت کنین.

بعضی از مشکلات عادی روغن میخک در زیر اومده:

۱. ناراحتیای روده ای که در کودکان شایع تره.

۲. مصرف ناآگاهانه و خودسرانه ممکنه مشکلاتی رو در کلیه ها و کبد ایجاد کنه.

۳. روغن میخک باعث کاهش قند خون می شه در نتیجه واسه افراد دیابتی بسیار به درد بخور و واسه زنان باردار یا بیماران بستری در بیمارستان مضره.

۴. در آدمایی که پوست حساسی دارن ممکنه منتهی به حساسیت پوستی شه.

 

ادامه داره…

بینه خوشنودی راد- کارشناس علوم تغذیه


منابع:

organicfacts

undergroundhealth

 

منبع : tebyan.net