اثرات درمانی روغن میخک (۲) | سبزیجات

روغن میخک به دلیل اسانس قوی ای که داره واسه بهبود حالت تهوع در خانمای باردار و هم دفع حشرات هم کاربرد داره.

روغن میخک واقعا گیاهیه که غنچه اون به عنوان ادویه در خیلی از کشورها مانند چین و هند استفاده می شه. در این کشورها از زمانای قدیم به دلیل فایده های درمانی بسیار زیاد کاربرد داشته و بعد به بقیه کشورها و از جمله خیلی از کشورای اروپایی وارد شده و حالا روغن این گیاه استخراج و واسه اهداف درمانی، آرایشی، بهداشتی، ضد عفونی کننده و … استفاده می شه. در مقاله قبل تعدادی از اثرات درمانی روغن میخک رو واسه شما بر شمردیم. در این مقاله با ما همراه باشین تا با بقیه فایده های درمانی این گیاه آشنا شید.

 

روغن میخک، افزایش دهنده جریان خون

اوگنول موجود در روغن میخک باعث افزایش متابولیسم بدن از راه افزایش جریان خون می شه. افزایش جریان خون به معنی کاهش انقباض رگای خونیه که این انقباضات عروقی خود از عوامل اصلی خیلی از سردردها هستن و روغن میخک با کم شدن این انقباضات از بروز خیلی از این جور سردردها مانند سردردهای میگرنی پیشگیری می کنه. افزایش جریان خون هم اینکه به معنی افزایش خونرسانی به بافتا، افزایش متابولیسم و افزایش به درد بخور بودن بخشای بدنه.

 

بهبود حالت تهوع در مادران باردار

روغن میخک واسه بهبود حالت تهوع و استفراغ استفاده می شه. به خصوص واسه خانمای باردار که از حالت تهوع و استفراغ موقع صبح شکایت می کنن خیلی خوبه. این روغن به دلیل بوی تند و قوی ای که داره می تونه بر خیلی از بوهای ناخوشایندی که یه مادر باردار رو آزار میده غلبه کنه.

 

بهبود دیابت با کمک روغن میخک

روغن میخک قند خون رو کنترل می کنه؛ در نتیجه این روغن واسه بیماران گرفتار به دیابت خوبه. فنولای بسیار قوی که در روغن میخک وجود دارن، باعث تنظیم انسولین بعد از وعده غذایی می شن؛ در نتیجه این عمل، قند خون بعد از وعده غذایی کنترل می شه. این روغن در آدمایی که گرفتار به مقاومت به انسولین هستن هم کارآمده.

یکی از کاربرده های روغن میخک آرامش نفخ دستگاه گوارش است. واسه این منظور

دفع کننده حشرات

روغن میخک به دلیل ترکیبات فنلی بسیار قوی واسه دفع کردن حشرات کاربرد داره. چون دستگاه بویایی حشرات به بخارات این روغن بسیار حساسه. واسه به کار گیری اثرات عجیب اون، چند قطره از روغن میخک رو قبل از خواب روی بالش خود بچکانید تا پشها از شما دور شن.

 

روغن میخک، تصفیه کننده خون

تحقیقات نشون میده مواد معطر استخراج شده از روغن میخک، مواد سمی رو از خون می زداید. واقعا این روغن تصفیه کننده خونه. روغن میخک فعالیت آنتی اکسیدان ها رو در بدن تحریک می کنه و رادیکالهای آزاد موجود در سلولا و هم پلاسمای خون رو نابود می کنه.

 

روغن میخک و آرامش نفخ

یکی از کاربرده های روغن میخک آرامش نفخ دستگاه گوارشه. واسه این منظور . سه بار در روز از این جوشونده مصرف کنین؛ تا حالت نفخ شما بهبود یابد.

 

رایحه درمانی با کمک گیاهان

مبحث بسیار جدیدی که تازگیا مطرح می شه. درمان بیماریا از راه رایحه بسیاری از گیاهان دارویی هستش؛ چون روغن این گیاهان دارای فنولای فعالیه که از راه سیستم بویایی به سرعت وارد مغز شده و خیلی سریع روی قسمت مربوطه اثر می ذارن. از این جمله میشه به اسانس ریحان، اسانس رزماری، روغن رز، اسانس دارچین، اسانس گریپ فروت، اسانس لیمو، اسانس جوز، عرق نعناع، اسانس پرتقال، اسانس اسطوخودوس، اسانس شمعدانی و … اشاره کرد. روغن میخک هم به دلیل دارا بودن ترکیبات بسیار فعال شیمیایی واسه اهداف رایحه درمانی بسیار مناسبه.

روش مصرف

می تونین چند قطره روغن میخک رو درون سوپ، سالاد، سس و … بریزین تا از اثرات درمانی اون بهره مند شید. یا اینکه بدن خود رو با این روغن مالش بدین. هم اینکه می تونین این روغن رو ببوید تا فنولای فعال موجود در اون از راه سیستم بویایی وارد مغز و بعد بدن شما شن.

 

خودتون در خونه روغن میخک درست کنین

درست کردن روغن میخک در خونه بسیار ساده س!. واسه این منظور یه هشتم فنجون میخک رو تو یه دوم فنجون روغن گیاهی مثلا روغن ذرت یا آفتابگردان بذارین و بذارین به مدت ۲۴ ساعت در اون بمونه. بعد میخکا رو از درون روغن خارج کنین. به این صورت روغن میخک شما آماده س.

 

بینه خوشنودی راد – کارشناس تغذیه


منابع:

Organicfacts

Undergroundhealth