اثرات زیاد موسیقی بر درمان برخی بیماری ها | بیماری

 اندازه ترس مریضایی که بین انجام آزمایش به موسیقی گوش می دادن بسیار کمتر از کسائی بود که این آزمایش واسه اونا بدون همراهی موسیقی انجام می شد. آنژیوگرافی بیماران همراه با موسیقی موجب می شد ضربان قلب اونا منظم باشه و فشار خون شون پائین بیاد. اما اندازه ترس و نبود آرامش در مریضایی که پزشکان براشون موسیقی رو انتخاب کرده  بودن بسیار پائین تر از بقیه بود.

موسیقی در مریضایی که در شرف انجام عمل جراحی یا آزمایشی پیچیده مانند آنژیوگرافی هستن آرامش خاصی رو بوجود میاره، مخصوصا وقتی اونا خود در انتخاب موسیقی دست نداشته باشن و این مسئولیت رو دکتر بردوش بگیره.موسیقی در موقعیتای جور واجور اثر آرامش بخشی از خود به جا میذاره. به طور مثال می گن که موسیقی باعث افزایش شیردهی در گاوا می شه و هم اینکه نوزادانی که در رحم مادر براشون موسیقی پخش می شه، از هوش بالاتری بهره مند می گردن. اما هنوز دلایل علمی کافی واسه اثبات اثر موسیقی در این جور موارد وجود نداره.

با این همه تازگیا دست کم این نکته در مورد موسیقی به اثبات رسیده که مریضایی که در شرف عمل جراحی یا آزمایشی پیچیده قرار دارن، می تونن با شنیدن موسیقی آرامش پیدا کنن و ترس اونا می تونه کاهش پیدا  کنه. البته اینکه موسیقی تا چه حد می تونه روی بیماران اثر بزاره به این بستگی داره که کی اونو انتخاب کنه.

آنژیوگرافی همراه با موسیقی

در مجله علمی “تحقیق کلینیکی در مورد کاردیولوژی” (Clinical Research in Cardiology) پزشکان تجربیات خود رو در مورد ۲۰۰ مریض منتشر کردن که بین آنژیوگرافی قلب روی اونا، موسیقی پخش شده. آنژیوگرافی یه روش تصویربرداری پزشکی از رگای خونی است. واسه مشاهده فضای داخلی رگا اونا رو با ماده ای حاجب پر می کنن.

عادی ترین نوع اون به کار گیری لوله ای بلند، نازک و قابل انعطاف به نام کاتتره که واسه تزریق و پخش ماده حاجب از درون سرخ رگای موجود در کشاله ران یا ساق دست دست به یکی از سرخ رگای قلب فرستاده می شه.

در جریان این تحقیق ۱۰۰ نفر از این بیماران می تونستن خود یکی از سه نوع موسیقی سنتی، جاز و پاپ رو انتخاب کنن. این دسته هم اینکه اجازه داشتن گزینه بدون موسیقی رو انتخاب کنن. واسه ۱۰۰ مریض دیگه پزشکان موسیقی رو انتخاب می کردن.

اثر آرامش بخش موسیقی جاز و سنتی

در آخر اندازه ترس مریضایی که بین انجام آزمایش به موسیقی گوش می دادن بسیار کمتر از کسائی بود که این آزمایش واسه اونا بدون همراهی موسیقی انجام می شد. آنژیوگرافی بیماران همراه با موسیقی موجب می شد ضربان قلب اونا منظم باشه و فشار خون شون پائین بیاد. اما اندازه ترس و نبود آرامش در مریضایی که پزشکان براشون موسیقی رو انتخاب کرده  بودن بسیار پائین تر از بقیه بود.

بیشترین اثر آرامش بخش رو موسیقی سنتی و جاز داشت، حتی روی مریضایی که قبل از آزمایش گفته بودن که از این دو سبک خوششون نمیاد. پزشکان تأکید دارن که موسیقی آروم، اما نه ناراحت کننده، می تونه واسه ایجاد حس آرامش در بیماران مؤثر باشه.

به گزارش دویچه وله، محققان دلیل اثر قوی تر موسیقی ای که به وسیله پزشکان انتخاب می شه رو این می دونن که بیماران همیشه تمایل دارن مسئولیت خود رو به طور کامل به دست پزشکان بسپارن.

در عین حال وقتی که مریض خود موسیقی رو انتخاب می کنه، امکان داره این موسیقی اونو از نظر احساسی منقلب کنه. اما وقتی دکتر وظیفه انتخاب موسیقی رو رو دوش میگیره، این احتمال کمتره.