“اثرات زیانبار مصرف حشیش | تغذیه سالم”

اثرات مضر مصرف حشیش

شایع ترین ماده غیرقانونی در سراسر جهان از گیاهی به نام شاهدانه هندی که مثل گزنه س به دست میاد. بخشای جور واجور این گیاه شامل مواد فعال بوده و بسته به محلی که استفاده میشن قدرتای مختلفی داره.حشیش صمغ چسبنده ییه که از این گیاه بدست میاد، اونو به صورت قالبی در میارن و به رنگ سبز خاکستری یا قهوه یی مایل به سبز دیده می شه. حشیش معمولاً به صورت خشت پخته و در تیکهای جامد مکعبی شکل فروخته می شه. در نوع ناخالص حشیش، فضولات حیوونی هم با اون مخلوط می شه که مصرف اون منتهی به مسمومیت خطرناکی می شه.

● مصارف پزشکی حشیش

حشیش به عنوان مسکن و ماده رفع بی خوابی مصرف پزشکی داره. هم اینکه از THC و دیگه مشتقات اون واسه درمان بعضی از بیماریا از جمله آسم و صرع استفاده می شه ولی الان تنها استفاده حشیش واسه درمان تهوع و استفراغ به وجود اومده به وسیله شیمی درمانی بیماران سرطانیه. 

علائم مصرف حشیش

الف) اثرات کوتاه مدت:

اثرات حشیش بسته به مقدار و روش مصرف فرق داره و به وضعیت جسمی، سلامت فرد، وزن، خلق وخو، درجه تحمل و چیزای دیگه ای به جز اینا بستگی داره. اثرات حشیش چند دقیقه پس از مصرف ظاهر شده و ۲ تا ۴ ساعت باقی می مونه.

البته این در صورتیه که روش مصرف فرد تدخین باشه. در روش خوردن، از اونجایی که عمل هضم به کندی صورت میگیره، اثرات حشیش کم کم و طولانی تر ظاهر می شن. در ادراکات بینایی و شنوایی اون دستکاری به وجود میاد.

اشیای مجاور رو بزرگ تر یا کوچیک تر می بینه، در خود احساس قدرت عجیب یافته و دست به اعمال وحشیانه و خشونت بار می زنه. اعتماد به نفس کاذب پیدا کرده و اشتهای عجیبی در خوردن به خصوص در مورد غذاهای شیرین پیدا می کنه که اصطلاحاً به اون اشتهای گاوی می گن و آخرسر فرد به خواب عمیقی فرو میره.

ب) اثرات بلندمدت:

تحقیقات نشون میده که اثرات سوءمصرف حشیش در میان جوانان و بزرگسالان حتمیه. از دست دادن انگیزه و علائق، آسیب حافظه و تمرکز، نبود توانایی در رانندگی، کاهش قوای ایمنی بدن در برابر عفونتا و بیماریا، گیجی، پریشونی و گیجی، از دست دادن انرژی و چیزای دیگه ای به جز اینا در اثر استفاده مرتب و طولانی حشیش روی میدن.

● مشکلات مصرف

از آثار جسمی مصرف حشیش خصوصاً در میان مصرف کنندگان طولانی اون میشه افزایش فشار خون، قرمز شدن چشم، مشکل در حافظه، تغییر در درک رنگ و صدا، بیماریای تنفسی طولانی، سرطان ریه، از بین رفتن سلولای مغزی، نازایی در زنان و نازایی در مردان رو نام برد. آثار روانی اونم عبارتند از شنیدن صداهای غیرواقعی، صحبتای نامربوط، خنده های بی دلیل، کم شدن علاقه و بی انگیزه بودن واسه زندگی (سندرم بی انگیزشی)، شغل و خونواده، توهم بیشتر همراه با حالت پارانویایی خصوصاً در زمان مصرف زیاد حشیش، اضطراب و افسردگی که در عرض چند دقیقه شروع شده و بسته به اندازه مصرف چند ساعت زمان میبره، تندمزاجی، پرحرفی، بی قراری، احساس طردشدگی، ترس.

● وابستگی و ترک

در اثر مصرف همیشگی حشیش وابستگی روانی و تحمل نسبت به اون ایجاد می شه. نشونه های ترک اون شامل اضطراب، عصبانیت، از دست دادن اشتها، بی خوابی و بدخوابیه.

جفت و جور و جمع آوری :گروه سلامت پرداد /

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه