اثرات سلامت روانی ناشی از بافتنی کردن خانم ها | بیماری

: اثرات سلامت روانی به وجود اومده به وسیله بافتنی کردن خانوما

: اثرات سلامت روانی به وجود اومده به وسیله بافتنی کردن خانوما

اختصاصی بیست ستون:

واسه احساس خوشبختی فقط به یه جفت میل و کاموا نیازه! این طور که به نظر می رسه احتمال این هست که با بافتنی کردن به حال بهتری دست پیدا کنین. روانشناسی در دانشگاه آریزونای شمالی که در حال مطالعه چیزیه که رادیو آریزونا اونو "منسوجات درمانی" می نامد. همون اثرات عاطفی به وجود اومده به وسیله بافتنی کردن، قلاب بافی، خیاطی و لحاف دوزیه.

این روانشناس میگه: " از پایهٌ مردم به هنگام بافتن از مشکلاتشون مرخصی می گیرن. می تونن در طول کار چیزایی رو که اونا رو ناراحت کرده از یاد ببرن و وارد لحظه ای شن که می تونه به اونا انرژی دهد. همین به سرحال آوردن اونا کمک می کنه."

اون شصت خانوم رو که از شدتای جور واجور استرس رنج می بردن، مورد مطالعه قرار داد. اونا رو مجبور کرد با کلافا سروکله بزنن، بنویسن یا مدیتیشن بکنن. در طول این فعالیتا این خانوما حالت روانی خود رو هم مرتب یادداشت می کردن؛ و واسه اندازه گیری بهتر، روانشناس از اونا آزمایش بزاق دهن و ضربان قلب می گرفت تا سطح استرس اونا مشخص شه. بعد اون یافته های کم کننده استرس بین این سه فعالیت رو با هم مقایسه کرد.

طبق یافته های کارای دستی با کاموا بیشتری تاثیر رو عوضش کردن حال بد داشت، روحیه مثبت رو زیاد کرده و از افکار منفی می کاست. کسائی که کاری به اونا واسه تموم کردن داده شده بود، در مقابل عوامل استرس زا عکس العمل منفی کم تری نشون می دادن.

یافته های تحقیقات این روانشناس با تحقیقات دیگری که تا کنون درباره سرگرمیای دستی انجام شده بود، همخوانی داشت. یافته های بعضی از این تحقیقات عبارت ان از:

-به هنگام بافتنی کردن شما در حال به کار گیری ظرفیت خیلی از مغز واسه انجام حرکات به هم در رابطه هستین. هرچقدر ظرفیت بیشتری از مغز رو واسه انجام کاری پیچیده استفاده کنین، ظرفیت کمتری واسه افکار منفی باقی می مونه.

-تحقیقی که روی سی وهشت داوطلب انجام شد نشون داد بافتنی کردن تاثیر خوبی واسه خانومایی که از بی نظمی و مشکل غذایی رنج می برن داره.

-مطالعه ای دیگه به اثرات بافتنی با میل در سد افکار منفی، آرامش بخشیدن طی انجام حرکتای تکراری و ایجاد موقعیتایی واسه شرکت در گروه های بافتنی و محیطای اجتماعی در رابطه اشاره کرده.

و اما در همین مطالعه درمانی، روانشناس گفته: کسائی که بافتنی می کنن یعنی از مشکلاتشون مرخصی می گیرن. اونا در طول بافتنی کردن می تونن چیزایی رو که ناراحتشان می کنن از یاد ببرن و مشغول زمان حال و انجام کاری شن که به اونا روحیه می بخشه که همین باعث سرحال آوردن اونا می شه.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه