اثرات سوء داروی «لیتیم» برطرف شد | بیماری

: اثرات سوء داروی «لیتیم» برطرف شد

:  

حامد صادقی پور، محقق ایرونی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی فارس گفت: داروی لیتیم پر فروش ترین دارو واسه بیماران دوقطبی یعنی مریضایی که مشکلات روان پزشکی دارن و بعضی مواقع حالت افسردگی دائم پیدا می کنن، است.
ایشون اضافه کرد: این دارو که در کشور ما و هم در دنیا واسه درمان این مریضی استفاده می شه عوارضی داره. طبق مطالعاتی که در چند سال گذشته انجام شده بود محققان فهمیدن بعضیا که از این دارو استفاده کرده بودن فهمیدن که افراد، دچار یه سری تمایلات جنسی شده بودن.
صادقی پور گفت: این آدما به دلیل ایجاد این مشکل در اونا از این دارو استفاده نمی کردن، این در حالی بود که متوجه دلیل این مشکل نبودن.
ایشون گفت: طی تحقیقات انجام شده واسه اولین بار تونستیم اثبات کنیم که کارکرد عمل این دارو که می تونه ایجاد مشکل کنه چیه و از چه طریقی این مشکلات ایجاد می شه.
صادقی پور اضافه کرد: به همین منظور آزمایشاتی رو روی موشا انجام دادیم و مشاهده کردیم که این دارو هم اعصاب و هم عضلات دستگاه تناسلی خارجی موشا رو دچار مشکل می کنه. ما با فهمیدن به کارکرد این دارو واسه اولین بار تونستیم مشکلات جنسی که در افراد با مصرف این دارو ایجاد می شه، برطرف کنیم.
ایشون گفت: کاری که ما در این تحقیق انجام دادیم این بود که تونستیم اثر بد داروی لیتیم روی افراد مریض، از راه آزاد کردن یه ماده موثر رو از بین ببریم.
این محقق گفت: این طرح روی موشا آزمایش شده و امیده به زودی با به کار گرفتن این طرح واسه آدم، مشکل بیماران دوقطبی هم برطرف شه

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا