اثرات سوء مواد شوینده بر پوست | بیماری


با نزدیک شدن به ایام عید، خونواده های ایرونی سنت دیرینه خونه تکونی رو کم و بیش شروع کردن. سنتی که بر مبنای اون به استقبال عید نوروز، همه جای خونه باید پاک و تمیز از هر گونه آلودگی و گرد و غبار باشه.


یکی از اولین کارایی که واسه انجام خونه تکونی لازمه، خرید شکلای جور واجور مواد شوینده و پاک کننده س. موادی که با اون بشه هرچه راحت تر و سریع تر، گوشه و کنار منزل رو تمیز کرد. بیشتر خانوما هنگام خرید این مواد فقط به قدرت پاک کنندگی اون فکر می کنن و توجهی به تاثیر اونا بر سلامت خود ندارن. دستای ترک خورده، خشک و پر از لک خیلی از خانوما که با وسواس کامل، نه فقط در طول سال بلکه در آخرین روزای سال، سخت مشغول خونه تکونی هستن، دلیل این مدعاست.

به کار گیری مواد شوینده می تونه تاثیر سوئی روی پوست داشته باشه. بیشتر مواد شوینده شامل اسید هستن که در لکه بری، تمیزکنندگی و نابود کردن چربی ها نقش داره. پس این مواد می تونن چربی پوست رو هم از بین ببرن.

تماس تکراری با این مواد در اول به خشکی پوست و ترک و خارش منجر می شه. ادامه این روند باعث بروز اگزما یا درماتیت تماسی در فرد می شه.

درماتیت تحریکی می تونه واسه همه اتفاق بیفته، اما نوع آلرژیک اون کمتر شایعه. اولین علایم درماتیت، خارش شدید و قرمزی پوست است و بعضی وقتا هم پوست ملتهب می شه.

بهترین راه جلوگیری از بروز تحریک و آلرژی پوست، تماس غیرمستقیم با مواد شوینده س که پوشیدن دستکش از جمله اوناس.

بهتره هنگام کار با مواد شوینده از دستکش استفاده شه تا مانع آسیب رسیدن به پوست شه. بهترین نوع دستکش، شکلای جور واجور دو لایه س که قسمت خارجی اون از جنس پلاستیکی و قسمت داخلی اون از جنس نخیه. بهتره دستکش بلند و سالم باشه تا از نفوذ مواد شوینده به دست جلوگیری شه.

به کار گیری مواد شوینده بدون دستکش ، حساسیتای شدیدی رو روی پوست بوجود میاره.

با هر تماس پوست دست با شویندها، مواد اسیدی به قلیایی تبدیل می شه و خاصیت میکروب کش اسیدی پوست از بین میره و از طرفی به دلیل چربی زدایی شویندها، پوست کم کم خشک می شه.

کسائی که بدون به کار گیری دستکش، مواد شوینده رو مصرف می کنن، کم کم پوست شون خشک، قرمز و ترک خورده شده و منتهی به خارش می شه.

بعد از تموم شدن کار بهتره دستا با آب شسته شده و با به کار گیری مرطوب کننده ها نرم شن.

طبیعیه که شویندهای قوی، آسیبای جدی تری به پوست وارد می کنن و از اون جا که مردم علاقه زیادی به شویندهای قوی دارن، باید در مورد سلامت پوست اطلاعات کافی داشته باشن.

باید دقت کرد مواد شوینده ای که تاریخ مصرف اونا گذشته س، قدرت تخریبی بیشتری روی پوست دارن. مخلوط کردن مواد شوینده با همدیگه (مثل جوهر نمک و وایتکس) که خیلی از خانوما واسه افزایش قدرت پاک کنندگی به اون متوسل می شن، سلامت پوست رو به طور جدی تهدید می کنه.

بعضیا عادت دارن هنگام بروز مشکل پوستی، به طور خودسرانه از پمادهای موضعی کورتون دار استفاده کنن. پیشنهاد ما اینه که اصلا مبادرت به این کار نکنن، چون می تونه باعث نازک شدن پوست شه. کورتون فقط به هنگام التهاب پوست و باید به وسیله دکتر متخصص تجویز شه.

درماتیت تحریکی زودتر از درماتیت آلرژیک خوب میشه. به بیماران پیشنهاد می شه تا یه مدت از صابونای بچه استفاده کنن.

بعضی وقتا عکس العمل آلرژیک باعث می شه حساسیت فقط به پوست دستا خلاصه نشه و به بقیه قسمتای بدن آسیب برسونه.

به کار گیری سرکه به عنوان شوینده می تونه در درازمدت به پوست دست آسیب برسونه.

آدمایی که به صورت مادرزادی، استعداد درماتیت یا اگزما دارن و بعضی وقتا دچار خشکی و ترک سرانگشتان و یا قسمتای دیگه دست می شن، شک نداشته باشین با به کار گیری مواد شوینده بروز این آسیب در اونا تسریع می شه.

استفاده تکراری از مرطوب کننده ها می تونه به سلامت پوست خیلی کمک کنه. در این ایام که خانوما مشغول خونه تکونی هستن، لازمه پس از هر بار شست وشوی دستا، از مرطوب کننده استفاده کنن.

بعضی وقتا خانوما پس از به کار گیری مرطوب کننده ها و قبل از این که کرم جذب پوست شه، مبادرت به شستن دوباره دستا می کنن که این کار، در واقع کار مرطوب کننده رو خنثی می کنه.

افراد می تونن از شکلای جور واجور کرمای مرطوب کننده، وازلین طبی، گلیسیرین، روغن بادام و روغن زیتون واسه مرطوب کردن دستا استفاده کنن.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع :

روزنامه خراسان – دکتر احمدرضا طاهری، متخصص پوست و مو

ایرنا – محمد رضا محمدی، متخصص پوست و مو، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

واسه شرکت در بحثای انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا رو کلیک کنین.

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا