اثرات سودمند فلوراید برای سلامتی دندان ها | بیماری

: Warning: strpos(): Empty needle in /home/asemooni/public_html/wp-includes/media.php on line 1088

: اثرات به درد بخور فلوراید واسه سلامتی دندون ها

 

 

فلوراید

 وقتی که فلوراید به صورت خوراکی به اندازه مناسب مصرف شه دندون رو مقاوم کرده و از پوسیدگی پیشگیری می شه.

 

 اگه فلوراید در آب آشامیدنی شهر به اندازه مناسب موجود باشه، پوسیدگیای دندانی رو تا حدود ۶۰درصد کم می کنه. روش دیگه دریافت فلوراید، به کار گیری خمیر دندون، دهن شویها و ژله های شامل فلورایده. هر دو روش کاربرد فلوراید یعنی سیستمیک (فلوراید موجود در مواد غذایی و آب آشامیدنی) و موضعی (فلورایدی که روی دندانه ها گذاشته می شه) در مقاوم کردن دندانا و پیشگیری از پوسیدگی موثر شناخته شدن.

 

 در مواد غذایی مصرفی، مقادیری فلوراید هست که طبق شکلای جور واجور اونا، مقدار فلوراید مصرفی هم فرق داره. غذاهای دریایی به نسبت بقیه غذاها فلوراید بیشتری دارن. چای نسبت به آب آشامیدنی فلوراید بیشتری داره. در بعضی ترکیبات دارویی هم فلوراید پیدا میشه، کلا مقدار فلورایدی که به بدن می رسه بستگی به این داره که در چه منطقه ای زندگی می کنیم و چه نوع آب و غذایی مصرف می کنیم.

 

فلوراید اثرات ضدپوسیدگی خود رو به ۳ شکل جور واجور اعمال می کنه:

الف) باعث استواری ساختمون دندون می شه.

ب) ضایعات پوسیدگی اولیه بدون تشکیل چاله رو دوباره معدنی و محکم می کنه.

ج) فعالیت ضد میکروبی داره.

 یکی دیگه از فواید فلوراید اثر اون روی ریشه دندون بزرگسالانه. خیلی از مردم در سنین بالا دچار تحلیل لثه می شن و سطح ریشه دندون اونا در دهن نمایان شده و در خطر پوسیدگی قرار می گیرن.

 تحقیقات نشون داده مصرف موضعی فلوراید سطح عریان ریشه رو در مقابل پوسیدگی مراقبت می کنه.

 

 فلوراید به راه های جور واجور می تونه در اختیار دندون قرار گیرد:

۱-    آب آشامیدنی

۲-   مصرف مواد غذایی مانند چای و غذاهای دریایی

۳ـ قرصا و شربتای شامل فلوراید

۴ـ دهن شویه، خمیر، ژل (استفاده در خونه به شکل روزانه)

۵ ـ ژلای موضعی که به وسیله دندون دکتر روی دندانا گذاشته می شه.

۶ ـ دهن شویهایی که در مدرسه به صورت هفتگی پیشنهاد می شه.

 

 به کار گیری خمیردندانای فلوراید دار واسه کودکان بالای ۲ سال به اندازه کم ( به اندازه نخود) پیشنهاد می شه و کاربرد دهن شویهای شامل فلوراید فقط در کودکان بالای ۶ سال پیشنهاد می شه.

 تحقیقات بسیاری نشون میده که استفاده هفتگی و منظم از محلول دهن شویه سدیم فلوراید ۲درصد که در مدارس ابتدایی کشور پخش می شه باعث کاهش گسترش پوسیدگی دندون در حد ۳۰ تا ۴۰درصد می شه.

 

 لازم است بطریای دهن شویه درزمان سال تحصیلی در مدرسه نگهداری شن و محل نگهداری بطریا باید جایی محفوظ و دور از نور مستقیم خورشید باشه. ً لازمه واسه هر بطری نام دانش آموز ثبت شه و کلیه بطریای هر کلاس به شکل جدا از هم از کلاسای دیگه نگهداری شه.

 

 برنامه باید طوری تنظیم شه که دانش آموزان هر کلاس هر هفته در ساعت و روز خاصی بعد از مسواک زدن از دهن شویه استفاده کنن. بهترین زمان به کار گیری دهن شویه قبل از شروع اولین ساعت درسه. توجه کنین که کودکان خردسال از بلعیدن خمیر دندون و دهن شویهای شامل فلوراید جداً دوری کنن چون می تونن باعث عوارضی مثل لکه دار شدن سطح دندانا، مشکلات استخوانی و مسمومیتای زیاد شه.

 

 پس هنگام مصرف دهن شویهای شامل فلوراید نظارت والدین و یا مربیان بهداشت مدارس و یا معلمان لازمه. اگه فلوراید آب آشامیدنی در منطقه ای زیادتر از عادی باشه( بیشتر از ۲ppm  یعنی دو قسمت تو یه میلیون قسمت) واسه جلوگیری از تغییر رنگ دندون ها (فلوئوروزیس) تا حد ممکن مخزن و منشاء آب آشامیدنی منطقه رو عوض می کنن و یا آبهایی رو که فلوراید کمتری دارن با اون مخلوط می کنن.

 

   پس به کار گیری خمیردندانای شامل فلوراید و دهن شویهای فلوراید در اون مناطق پیشنهاد نمی شه.

منبع :