اثرات سیگار بر لوزالمعده | بیماری

اثرات سیگار بر لوزالمعده

مواد شیمیایی موجود در سیگار، دلیل ایجاد جهشDNA  در سلولای پانکراس می شه و کم کم منتهی به ابتلای فرد به سرطان پانکراس می شه.

پانکراس یا لوزالمعده در پشت معده واقع شده و در سمت راست شکم هست . پانکراس از راه مجرای باریکی به نام مجرای لوزالمعده به دوازده س (اولین قسمت روده باریک) وصل شده. پانکراس آنزیم گوارشی تولید می کنه که از راه این راه به دوازده س ریخته می شه.

 

پانکراس یه غده س، که هم جزء غدد درون ریز و هم جزء غدد برون ریز حساب می شه.

 

قسمت درون ریز غده پانکراس از جزایر لانگرهانس ساخته شده که با ترشح هورمونایی به نام انسولین (کاهش قند خون) و گلوکاگون (افزایش قندخون) به تنظیم قند خون می پردازه.

 

قسمت برون ریز غده پانکراس جزیی از سیستم گوارش حساب می شه که مایع پانکراس رو که شامل آنزیمای گوارشیه، به روده باریک می فرستد. این آنزیما به هر چی بیشتر شکسته شدن پروتئینا و چربیا و کربوهیدراتا کمک می کنن .

 

تاثیر سیگار روی پانکراس

سالیان ساله که خبرهای جور واجور و تکون دهنده ای  رو از رسانه های جور واجور مبنی بر ضررهای زیاد سیگار کشیدن می شنویم .با این حال هنوزم بعضیا هستن که با دونستن تموم این نکات و ضررها، بازم سیگار میکشن.

 

این جور افراد باید بدونن که سیگار کشیدن نه فقط بر اعضای خارجی بدن آدم و دستگاه های تنفسی تاثیر میذاره، بلکه روی داخلی ترین انداما مانند پانکراس هم اثرات داغون کننده خود رو خواهد  گذاشت .

 

اگه بدن فردی با کم شدن بی کربنات مواجه بشه، احتمال ابتلای اون به زخم معده و یا زخم روده زیاد می شه

سیگار کشیدن دلیل می شه پانکراس یا لوزالمعده بی کربنات کمتری تولید کنه.

بی کربنات ماده ایه که در مایع پانکراس هست و به اول روده باریک می ریزه و دلیل خنثی کردن اسید معده می شه، چون غذای آغشته شده به اسید معده وقتی که به روده باریک وارد می شه، باید به وسیله بی کربنات پانکراس خنثی شه، وگرنه اسید معده بر دیواره روده باریک  اثر میذاره و دلیل آسیب دیواره روده باریک می شه و حتی ممکنه کم کم مشکلات اساسی گوارشی واسه فرد بسازه.

 

علاوه بر مشکلاتی که ذکر شد، مواد شیمیایی موجود در سیگار، دلیل ایجاد جهشDNA  در سلولای پانکراس می شه و کم کم منتهی به ابتلای فرد به سرطان پانکراس می شه .

 

چند تذکر

* اگه بدن فردی با کم شدن بی کربنات مواجه بشه، احتمال ابتلای اون به زخم معده و یا زخم روده زیاد می شه .

 

* طبق تحقیقات زیاد مشخص شده که سیگار کشیدن در مدت زمان طولانی رابطه مستقیمی با سرطان پانکراس داره .

 

* ترک سیگار منتهی به تولید بی کربنات در حد طبیعی می شه و ناراحتیای گوارشی رو تا حدی بهتر کنه .پس اگه سیگاری هستین همین الان تصمیم به ترک اون بگیرین و خود و خونواده تون و همشهریای خود رو از شر این ماده خطرناک و سرطان زا نجات بدین .

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت