اثرات ضد آلزایمری گیاه جینکوبیلوبا | طب ایرانی

 

اثرات ضد آلزایمری گیاه جینکوبیلوبا

جینکوبیلوبا، گیاهی با اثرات درمانی متعدده که به خصوص در مورد تقویت سیستم عصبی اثرات موثری رو نشون داده؛ اما تازگیاً تحقیقاتی درباره بی خطر بودن اون انجام شده؛ که پیشنهاد می شه که با احتیاط بیشتری نسبت به مصرف این گیاه اقدام شه.

این روزا اسم دو گیاه دارویی با اسمای جینسنگ و جینکوبیلوبا در داروخانه ها، عطاریا و … شنیده می شه که ما رو تشویق می کنه تا درباره خاصیت، ویژگیا، کاربرده ها و مشکلات احتمالی این گیاهان اطلاعاتی رو به دست بیاریم. در این مقاله تلاش داریم شما رو با گیاه جینکوبیلوبا آشنا کنیم.

جینکوبیلوبا؛ گیاهی قدیمی سال از سرزمین چین
درخت این گیاه با عنوان فسیل زنده معروفه. جینکوبیلوبا تنها گیاهیه که قدمت اون به ۱۵۰ میلیون سال قبل برمیگرده.

بیشتر درختای این گیاه بیشتر از ۲۵۰۰ سال عمر دارن و واقعا این گیاه قدیمی ترین گونه گیاهی به جا مونده در دنیاس و خصوصیتای منحصر به فردی داره. قطر اون حدود یه متر و ارتفاعش تا ۲۰۰ متر می رسه. بر گای اون بسیار ظریف و دلپذیر و به شکل بادبزن هستن. میوه جینکوبیلوبا دارای قسمت گوشتی آبدار با بوی بد بوده و دانه ای در وسط اون هستش. این دانه مثل دانه بادامه. این درخت بومی کشور چین بوده و در ژاپن هم گسترش داره. کشت جینکوبیلوبا در سالای گذشته در مناطق مختلفی از جمله ایران هم عادی گشته.

 جینکوبیلوبا، گیاهی پر از آنتی اکسیدان ها:
گیاه جینکوبیلوبا پر از فلاوونوئیدها و ترپنوئیدهاه که از جمله آنتی اکسیدانای مراقبت کننده در برابر آسیب رادیکالای آزاد هستن. قسمت مورد استفاده جینکوبیلوبا برگای اون هستش که ترکیباتش شدیدا تحت اثر فصل برداشت اون هستش که بیش ترین مقدار اون در فصل پاییزه. در این گیاه ۴ درصد پروتئین، ۳۸ درصد کربوهیدرات، الکلا، کتونای آلکالوئید، اسیدآمینه، گلوکزیدهای سیانوژنیک و فنلا فت و فراوون دیده می شن و همین مواد موثر مسئول اثرات درمانی این گیاه هستن. واقعا این مواد آنتی اکسیدانی در خنثی کردن رادیکالای آزاد ایجادشده در سلولای بدن به خصوص اسیدهای چرب نورونای عصبی نقش مهمی دارن.

جینکوبیلوبا و اثرات ضد فراموشی:
عادی ترین کاربرد این گیاه به خاطر افزایش حافظه و پیشگیری از فراموشیه. این گیاه اثرات مفیدی در درمان فراموشی نشون داده. تحقیقات گذشته اثرات موثر این گیاه بر پیش گیری از جنون، اضطراب، شیزوفرنی و افسردگی رو نشون میدن. جینکوبیلوبا باعث تحریک گردش خون مغزی می شه و در نتیجه مشکلات به وجود اومده به وسیله مشکل گردش خون در مغز که می تونه باعث دلهره، استرس، کمی حافظه، مشکلات شنوایی و کاهش تمرکز شه رو بهتر کنه. بهبود تفکر، بهبود رفتارای اجتماعی، بهبود زوال عقل در فراموشی و آرامش علائم اضطراب که در نتیجه جریان خون به درد نخور به سمت مغز باشه؛ با مصرف این گیاه گزارش شده.

 جینکوبیلوبا علیه آسم:
چینیا از این گیاه به دلیل اثرات به درد بخور اون بر تحریک گردش خون عمومی به خصوص در افراد گرفتار به آسم استفاده می کردن. اونا از دانه این گیاه به خاطر اثرات گشاد کننده اش استفاده می کردن.

اثرات درمانی دیگه جینکوبیلوبا:
از اثرات درمانی دیگه این گیاه، درمان شب ادراری، افزایش توان جنسی، آروم کردن دردهای مثانه، درمان کرمای روده ای و درمان سوزاک هستش. هم اینکه این گیاه به دلیل اثراتی که بر بستن خون داره، در آدمایی که مشکلات انعقادی دارن یا رقیق کننده خون مصرف می کنن یا قبل از بعضی اعمال جراحی یا دندون پزشکی که خونریزی زیاد می شه؛ استفاده میشن.

 موارد منع مصرف و مشکلات احتمالی:
۱. آدمایی که دارای مشکلات گردش خون هستن، یا آدمایی که ضد بستن مصرف می کنن ممکنه اثرات جانبی آزاردهنده ای رو بعد از مصرف این گیاه تجربه کنن.

۲. اگه داروی ضد افسردگی مصرف می کنین از این گیاه دوری کنین؛ چون اثر این داروها رو کم می کنه.

۳. مشکلات عمومی چون تهوع، اسهال، سرگیجه، سردرد، دل درد، خارش و استفراغ که بعد از مصرف بسیاری از گیاهان دارویی مشاهده می شه، بعد از مصرف این گیاه هم گزارش شدن.

 به خاطر تاثیر، از جینکوبیلوبا واسه چه مدت باید استفاده کرد؟

آزمایشای کلینیکی نشون داده به خاطر تاثیر، مصرف این گیاه رو باید تا ۸۰ هفته ادامه داد. البته در مواردی پس از دو تا سه هفته اثر اون در افراد ظاهر می شه. برگای خشک شده گیاه می تونن واسه جفت و جور چای استفاده شن و هم از عصاره برگ جینکوبیلوبا فرآورده های صنعتی مختلفی از جمله قرص، کپسول و قطره جفت و جور شده که پیشنهاد می شه به جای به کار گیری برگ گیاه و دم کرده یا جوشونده اون، از این جور اجناس استاندارد استفاده شه.

جینکوبیلوبا، بی خطر نیس:
در تحقیقی که تازگیاً منتشر شده اعلام گردیده که پرفروش ترین مکمل گیاهی آمریکا، گیاه جینکوبیلوباه و این گیاه در مقادیر بالا و با مصرف طولانی، باعث دچار شدن به سرطان تیروئید، کبد و هم ایجاد تومور بینی در حیوانات گردیده. این تحقیقات بسیار تعجب آور هستن، چون به کار گیری این گیاه قدمتی به اندازه تاریخ بشر داره. اداره غذا و دارو آمریکا این گیاه رو از لیست مواد مغذی خود حذف کرده. خیلی از شرکتای تولیدکننده مواد غذایی هم این گیاه رو از لیست مواد اولیه خود حذف کردن. به نظر می رسه بهتره تا مشخص شدن نتیجه تحقیقات دیگه منتظر موند تا خطرناک بودن این گیاه واسه آدم تأیید یا رد شه.

توجه: این گیاه به دلیل پیوندهای بلند آلکیل فنلی دارای خاصیت زیاد آلرژی زاییه. در نتیجه آدمایی که سابقه حساسیت به بقیه مواد گیاهی رو دارن ممکنه به جینکوبیلوبا هم حساس باشن. در نتیجه پیشنهاد می شه اینجور آدمایی از مصرف اون دوری کنن.

.

منبع :