اثرات غیر مستقیم استرس در ناباروری | بیماری

: اثرات غیر مستقیم استرس در ناباروری

بچه دار شدن کاری آسون بنظر میاد  اما واسه همه زن و شوهرا این جوری  نیس. خیلی از زوجها واسه بارداری به مشکل بر می خورن . اگه شمام با این مسئله روبه رو هستین باید بدونین که تنها نیستین. زمانیکه  نیاز  به بچه دار شدن احساس شه ، زن و شوهر  همه تلاش خود رو واسه تسریع اینکار بکار می گیرن و بعد وقتی همه چیز اونطور که برنامه ریزی کرده بودن پیش نرفت دچار ناامیدی و نا امیدی شده ،و شاید همدیگه رو مقصر بدونن . استرس می تونه اثرات  منفی  زیادی روی باروری داشته باشه. همینطور استرس می تونه باعث  کاهش تعداد اسپرم  در آقایون شه. نمونه ورداری از  بیضه زندانیان محکوم  به اعدام که تحت تاثیر اضطراب زیادی بودن نشا ن داده که تولید اسپرم در تموم موارد بطور کامل متوقف شده.

سلامتآکا ایران

: اثرات غیر مستقیم استرس در ناباروری


از دید بیولوژیکی، بدلیل اینکه هیپوتالاموس مغز تنظیم کننده جواب بدن به اضطراب و استرس  و هورمونای جنسی نیزه ، بنظر میرسه که  استرس می تونه یکی از عوامل باعث نازایی در بعضی از خانمها باشه. استرس زیادتر از اندازه عادی امکان داره  باعث  قطع کامل دوره عادت ماهانه گرددو در موارد بامیزان  کمتر باعث میشه تخمک گذاری  صورت قبول نکنه وقاعدگی بی نظم انجام شه .هم اینکه بهنگام استرس غده هیپوفیز مقادیر زیادی  پرولاکتین تولید میکنه  که با افزایش این هورمون تخمک گذاری بی نظم صورت میگیره .


اثرات غیرمستقیم استرس در ناباروری 

–    توقف و کاهش تمایلات جنسی،

–   مشکل در حالت نعوظ 

– کاهش تعداد نزدیکی و در نتیجه کاهش باروری شه. 

-حالتهای روانی در زمان استرس که دلیل تغذیه زیادتر از اندازه میشه و همین امر باعث، مشکل در تعادل هورمونی شده که موقعیت رو بدتر می کنه. 

زمانای خاص که واسه زن و شوهر  استرس تولید میکنن عبارتند از :

– مواقع نزدیکی جنسی

–زمان انتظار واسه شروع پریود بعدی ،یا عقب انداختن عادت ماهانه

– وقت مواجه با دوستان و آشنایان و توصیهاشون  (خیلی از این سوالات اثرات زیان بیاری واسه فرد داره).

– تلاش واسه درمان نازایی بهمراه فشارهای کاری

– انتظار واسه ملاقات با دکتر 

– عزمشونو جزم کردن  واسه شروع درمان

– انتظار نتیجه، اسپرموگرام طبیعی یا اینکه   تخمک بارور شده؟

اما معمولا  این استرسا بهنگام شروع  درمان با  IVF بیشتر میشه.بیشتر  زن و شوهر در شروع درمان با  IVF با استرس  به اندازه  موفقیت این روش ها فکر می کنن. موفقیت کم، انتظار واسه گرفتن نتیجه و فشارمالی وهزینه درمان  همه باعث افزایش استرس در زن و شوهر میشه اما  مریضایی که بتونن با استرس سازگاری داشته باشن دارای اندازه موفقیت بالایی هستن.

نازایی یا ناتوانی واسه بچه دار شدن بعد از یکسال رابطه جنسی همیشگی بدون پیشگیری، بسیار عادی تر از اون چیزیه که تصور می کنین. در زیر به چند نکته درمورد حفظ رابطه تون در این جوری موارد می پردازیم.

تفکر مثبت داشته باشین 

امروزه بیشتر نازاییای درمان پذیر هستن و فقط درصد کمی از اونا غیرقابل درمان هستن پس بهتره مثبت فکر کنین و از اینکه آزادانه و بدون ترس از باردار شدن رابطه جنسی برقرار میکنه از وضعیت حالا خود استفاده کنین . تفکر مثبت و احساس مثبت نسبت به این قضه بسیار عالی و کمک کننده میتونه باشه . 

در زمان رابطه جنسی بچه دار شدن رو از ذهن خود دور کنین 

بهتره صرف اینکه می خواید بچه درا شید به انجام رابطه با همسر خود نپردازید تلاش کنین مانند روزای ابتدایی ازدواجتون واسه ایجاد رابطه جنسی در نزدیکی زمان تخمک گذاری خود برنامه ریزی کنین. یه شام عالی درست کنین و روی میزتون چند شمع روشن کنین. حرفای عاشقانه بزنین و لمس و نوزاش رو یادتون نره .

 

استرس اضافه به خود راه ندین 

وقتی تصمیم به بچه دارشدن گرفتید ، باید اول با حذف روشای جلوگیری به  ایجاد رابطه جنسی بپردازید تا ببینین چه اتفاقی اتفاق می افته . پس از  شش ماه باید کارایی مانند  تستهای  تخمک گذاری، دماسنجای مخصوص اندازه گیری دمای پایه بدن و تقویمای تخمک گذاری رو استفاده کنین . از این وسیله  باید تا وقتی  استفاده شه  که خیلی شما رو  حساس نکنه و به اونا وابسته نشید. 

با افراد دیگه صحبت کنین  

با آدمایی که مشابه شما تحت درمان قرار دارن یا افرادری که مشکل نازایی و ناباروری داشته و حالا کودک خود رو در آغوش گرفتن . 

به سلامت جسمی خود اهمیت بدین 

شما باید در طول این مدت  رژیم غذایی  سالم   رو  دنبال کنین  یه رژیم غذایی متوازن، ورزش کنین  و سیگار و مشروب و قلیان مصرف نکنین ،ودر کل  زندگی سالمی داشته باشیدآزمایشهای چکاب سالیانه رو انجام بدین درباره مصرف ویتامینای قبل از تولد هم با دکتر مشورت کنین چون خانوما باید قبل از باردار شدن شروع به به کار گیری این ویتامینا کنن.

استرس رو در وجود خود و همسرتون به کمترین حد ممکن خود کم کنین 

تا جایی که می تونین استرس رو از زندگی خود خط بزنین . استرس باعث ایجاد مشکل در  هورمونها میشه . باید تا می تونین آرامشتان رو حفظ کنین.در کلاسه های یوگا شرکت کنین . راههایی  واسه تخلیه استرس  خود پیدا کنین. اجازه ندین مشکلاتی که واسه بچه دار شدن دارین بر شما تاثیر منفی بزاره. سخته اما اگه بر شکست هاتون تمرکز نکنین هیچوقت به موفقیت نمی رسید.

دنبال مقصر نباشین 

نازایی بدلیل یکی از عوامل فیزولوژیک بوجو میاد و تقصی خود فرد نبوده که این اتفاق اتفاق افتاده و امروزه روشای زیادی واسه درمان ناباروری و نازایی در زن و شوهر هست پس احتیاجی به متهم کردن همدیگه ندارین بلکه باید با آرامش به حل موضوع و مشاوره با پزشکان حاذق بپردازید . 

در زمان مناسب به دکتر مراجعه کنین 

بیشتر  پزشکان  پیشنهاد میدن  که پس از دست کم یکسال تلاش واسه بارداری  بدون موفقیت به متخصص مراجعه کنن. زنان بالاتر از ۳۵ سال باید  پس از شش ماه به دکتر معالج خود مراجعه کنن چون باردار  شدن در اون سن سخت تر میشه. اما همیشه با پزشکتون در تماس باشین و به توصیهش عمل کنین. کمک گرفتن از متخصص هیچ اشکالی نداره. بعضی وقتا یه کمک کوچیک درست همون چیزیه که لازم داشتین.

.

منبع :