اثرات فشار خون بالا بر چشم‌ها | بیماری

اثرات فشار خون بالا بر چشما

اگه گرفتار به فشار خون بالا هستین، بدونین که در برابر مشکلات بینایی قرار دارین. فشار خون می تونه با تاثیر بر رگا خونی موجود در شبکیه چشم، باعث تخریب این مویرگا و در نتیجه تاثیر بر بینایی شه. حالا علائم تاثیر فشار خون بالا بر چشما کدوم ان؟

فشار خون چیه؟

پر فشاری خون یا فشار خون بالا، شرایطیه که جریان خون در رگای خونی تحت فشار و به زور انجام میشه. وقتی که فشار خون شما بالاتر از /۱۴۰ یا به اصطلاح ۱۴ روی ۹ باشه، به عنوان فرد گرفتار به فشار خون در نظر گرفته میشین.

 

به چه دلیل فشار خون خطرناکه؟

هم اینکه فشار خون، دیواره شریانا رو سفت و سخت می کنه. وقتی که دیواره داخلی رگ خونی (شریانا) سفت و سخت شه، فرد گرفتار به آترواسکلروز یا تصلب شرایین است.

 

در این زمان وقتی که چربیای غذا از رگای خونی عبور می کنن، به وسیله سلولای آسیب دیده دیواره شریانا به دام می افتن و فرد به آترواسکلروز گرفتار می شه. این اتفاقات در عروق خونی بدن مانع جریان خون به انداما و اعضای حیاتی بدن مثل قلب، کلیه ها، بازوها و پاها و البته مغز می شه.

 

فشار خون چیجوری بر چشما تاثیر میذاره؟

وقتی که فشار خون بالا به مدت طولانی ادامه پیدا کنه، یعنی وقتی که فرد درمان مناسب واسه این مریضی رو نداشته باشه و یا داروها واسه درمان فرد کافی نباشه، می تونه رگای خونی موجود در شبکیه چشم رو تخریب کنه. اگه این آسیب به اندازه کافی شدید شه، رگای خونی به مرور فرسوده و بعد پاره می شن و جریان خون قطع می شه.

 

این منتهی به تورم اعصاب بینایی، خونریزیای چشمی، اتساع عروق چشمی، تاری دید، سیاهی رفتن چشم و حتی از دست دادن کامل بینایی می شه. به این تخریب و آسیب عروق چشمی به اصطلاح رتینوپاتی می گن.

وقتی که فشار چشم از مقادیر طبیعی بالاتر میره، به این وضعیت فشار خون بالای چشمی می گن

علائم رتینوپاتی کدوم ان؟

بدیش اینه معمولا وقتی فرد از علائم رتینوپاتی خبردار میشه که آسیب اصلی و جدی به عروق خونی اتفاق افتاده. بعضی علائم و مشکلات رتینوپاتی از این قرارند:

– دید موج دار ناواضح

– دید مه آلود و تیره شدن اجسام مثل مشکل در خوندن

درد چشم ها

– از دست دادن نسبی بینایی ( مانند وجود یه سایه یا پرده در مقابل چشما)

 

فشار چشم چیه و به چه دلیل بالا میره؟

فشار چشم که به فشار داخل چشم (IOP) میگن، با اندازه گیری مقدار مایعات پر کننده کره چشم (مایع چسبناک داخل چشم) اندازه گیری می شه.

وقتی که فشار چشم از مقادیر طبیعی بالاتر میره، به این وضعیت فشار خون بالای چشمی می گن.

 

مایعات چشمی

جریان مداومی از مایعات واسه مرطوب نگه داشتن محیط داخل چشمی، مراقبت از اعصاب داخل چشما، تامین مواد مغذی واسه قرنیه و عدسی، شستشوی داخل چشمی و حفظ محیطی استریل و مخصوصا مراقبت در برابر عفونت و ذرات خارجی، لازمه.

 

وقتی که مایعات چشمی نتونن از چشما خارج شن، در داخل چشم تجمع یافته و باعث افزایش فشار داخل چشمی می شه که به این وضعیت فشار خون چشمی می گن.

 

سن

فشار خون چشمی می تونه در تموم افراد ایجاد شه، اما در افراد سن بالا بیشتره، چون با پیر شدن، بخشای ظریف چشم و کارکرد اونا شروع به ضعیف کردن و تحلیل رفتن می کنه. فشار داخل چشمی بالا در افراد با سن بالاتر از ۴۰ سال شایع تره.

 

در واقع فشار خون داخل چشمی به مرور و با افزایش سن زیاد می شه. از این رو سن بالای ۴۰ سال به عنوان عامل خطری واسه دچار شدن به فشار خون داخل چشمی در نظر گرفته می شه.

 

جنس

بعضی تحقیقات گسترش بالاتر فشار خون داخل چشمی در زنان رو نسبت به مردان گزارش کردن. دیگه تحقیقات میگن که زنان بعد از یائسگی، بیشتر در برابر دچار شدن به فشار خون داخل چشمی قرار می گیرن.

 

نژاد

محققان گفتن که گسترش فشار خون چشمی در آمریکاییای ساکن آفریقا نسبت به بقیه نژادها بیشتره و فشار خون بالای داخل چشمی در مشکی پوستان بیشتر از سفید پوستانه.

 

براساس مطالعه ای، آمریکاییای ساکن آفریقا که گرفتار به فشار خون داخل چشمی هستن، پنج برابر بیشتر از بقیه نژادا در برابر دچار شدن به آب مروارید قرار دارن.

بهترین راه واسه کاهش فشار خون، داشتن روش زندگی سالمه. اگه گرفتار به فشار خون بالا هستین، یادتون نره که در برابر افزایش فشار خون چشمی و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون قرار دارین

انسداد شبکیه ای

انسدادهای عروقی، مشکلاتی هستن که در راه جریان خون ایجاد شده و انتقال اکسیژن و مواد غذایی رو به سلولا با مشکل مواجه میسازن. انسداد شریانای شبکیه ای و هم اینکه انسداد وریدای شبکیه ای هر دو از شرایطی هستن که منتهی به افزایش فشار داخل چشمی و البته در بعضی مواقع منتهی به از دست دادن کامل بینایی می شن.

 

آب مشکی چشم

آب مشکی یا گلوکوم، یه مشکل چشمیه که طی اون فشار بسیار بالای چشمی، موجب آسیب اعصاب بینایی و کاهش و حتی از دست دادن بینایی می شه. در واقع فشار خون بالای چشم، اولین و مهم ترین علامت گلوکومه.

 

چیجوری میشه از فشار خون پیشگیری کرد؟

بهترین راه واسه کاهش فشار خون، داشتن روش زندگی سالمه. اگه گرفتار به فشار خون بالا هستین، یادتون نره که در برابر افزایش فشار خون چشمی و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون قرار دارین.

از این رو بهترین کار مراجعه به دکتر متخصص و انجام درمانای پیشنهاد شده به وسیله پزشکه.

 

اما علاوه بر درمانای پزشکی، روشای زیادی واسه کاهش فشار خون بالا هست؛ مثلا چاقی خطر دچار شدن به فشار خون رو زیاد می کنه. از این رو کاهش وزن و حفظ وزن مناسب واسه افراد گرفتار به فشار خون لازمه.

 

چربی خون بالا هم عامل مهم و تاثیرگذاری در تغییرات فشار خونه. پس کنترل چربی خون و کاهش چربی های غذایی از اهمیت زیادی برخورداره.

 

واسه آدمایی که مستعد دچار شدن به فشار خون بالا هستن، تنظیم نمک دریافتی از اهمیت بالایی بهره مند هستش.

 

مصرف الکل و سیگار هم فشار خون رو زیاد می کنه.

 

امروزه رژیمای غذایی مختلفی واسه مبتلایان به فشارخون بالا هست که علاوه بر کم چرب و کم نمک بودن، بر فعالیت بدنی مناسب تاکید داره.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا