اثرات مثبت دوش آب سرد | بیماری

اثرات مثبت دوش آب سرد مهمترین دلیل اثرات مثبت دوش آب سرد، ایجاد یه جور شوک ضعیف اما پیوسته و گسترده در بدنه. دکتر دقاقی فر متخصص آب درمانی در این مورد گفت: دوش آب سرد به علتی که به بدن شوک وارد می کنه ساختار جنگ یا فرار رو که مربوط به شرایط تهدیده، فعال […]

اثرات مثبت دوش آب سرد مهمترین دلیل اثرات مثبت دوش آب سرد، ایجاد یه جور شوک ضعیف اما پیوسته و گسترده در بدنه.

دکتر دقاقی فر متخصص آب درمانی در این مورد گفت: دوش آب سرد به علتی که به بدن شوک وارد می کنه ساختار جنگ یا فرار رو که مربوط به شرایط تهدیده، فعال می کنه و به طبع باعث ترشح آدرنالین می شه به خاطر همین می گیم که دوش آب سرد راه حلی واسه مقابله با سندرم خستگی طولانی است.

ایشون درباره شستن صورت هم گفت: متخصصین در این مورد نه آب سرد و نه آب گرم مطلق رو مناسب شستن صورت نمی دونن چون به پوست آسیب میرسونه پس بهترین روش واسه شستن صورت شستن با آب ولرمه.

: بدن ما شامل چربیای قهوه ایه که به مقابله با سرما کمک می کنه این چربیای قهوه ای در سوزوندن چربی های سفید و در نتیجه لاغری نقش اساسی داشته و گلوکز رو واسه تامین انرژی می سوزونن.

ایشون درباره کمک به تنفس به وسیله دوش آب سرد هم گفت: وقتی که دوش آب سرد می گیریم ناخود آگاه  نفس عمیق می کشیم در واقع بدن با تامین اندازه اکسیژن لازم واسه تنفس مجبور به باز کردن شش ها و ریه ها هستن که دقیقا مانند ورزش کردن موجب افزایش حجم تنفسی می شه.

شایدً بعضی از افراد دوش آب سرد رو یه چیز وحشتناک میدونن و هیچ وقت با اختیار و خواست خود دوش آب سردنمی گیرند،مگراینکه ،شرایط از کنترل اونا خارج باشه و اونا رو مجبور به این کار کنه.حتماً براتون پیش اومده، وقتی که در حال دوش گرفتن هستین بخاطر مشکلات آبگرم کن یا باز شدن شیر آب به وسیله فرد دیگه درساختمان ،آب حموم سرد شه و شما بخاطر اینکه  اونا شما رو مجبور به تحمل این شرایط کردن عصبانی میشین. اگه به شما بگم بجای این باید از اونا تشکر کنین چه؟ اونا کاری رو انجام میدن که واسه سلامتی شما خوبه.

حال،شما رو دعوت میکنم تا نگاهی بندازین به ۵ مزیت دوش آب سرد!

هیچ نکته خاصی در مورد دوش آب گرم وجود نداره

قبل اینکه به فواید واقعی آب سرد نگاهی بندازیم باید یه حقیقت ساده رو بگم و اون اینه که دوش آب گرم یه نعمته ولی یه ضرورت نیس.در سراسر تاریخ بشر ،مردم مجبور بودن در آبی حموم کنن که دردسترس اونا بود .اگه شما تابه حال در دریاچه ای شنا کرده باشین ،میدونید که آب بیشتر دریاچه ها سرده.یونانیان سیستم آب گرم کن رو یه قرن پش از میلاد مسیح واسه استفاده در حمامای عمومی اختراع کردن.اما نکته باحال اینه که خیلی از یونانیان آب سرد رو به دلیل فایده های درمانی اون واسه حموم کردن انتخاب کردن.

 1. دوش آب سرد چربی ها رو می سوزونه

  دربدن شما دو نوع چربی هست: چربی سفید و چربی قهوه ای.سفید پسر بده(مثل ژوکر) و قهوه ای پسر خوبه (مثل بتمن).چربی سفید همون چربی در بدنه که هممون اونو میشناسیم و در تلاشیم تا از شر اون خلاص شیم.وقتی ما بیشتر از نیاز بدن واسه انجام عملیاتا ،کالری مصرف میکنیم ،اون کالریا واسه تولید انرژی سوخته نمی شن بلکه به صورت چربیای سفید،دور کمر ،پهلو و …، ذخیره می شن.

  چربی قهوه ای پسر خوبیه که ممکنه شما تا حالا چیزی از اون نشنیده باشین.کارکرد این نوع چربی تولید گرما واسه گرم نگه داشتن بدن شماس. خبر خوش اینجاس:وقتی که چربی قهوه ای بدلیل سرمای شدید فعال شده ،کالریا رو میسوزونه تا شما رو گرم نگه داره. این عمل کمک خوبی به برنامه کاهش وزن شما می کنه.این کمک چقدر تاثیر داره؟ محققان اسکاندیناوی فهمیدن که قرار گرفتن در برابر هوای سرد متابولیسم چربی قهوه ای پونزده برابر افزایش میابد که به یه فرد کمک میکنه در سال به طور دائمی ۴ کیلو گرم وزن کم کنه.

 2. دوش آب سرد سرعت بازیابی پس از ورزش رو زیاد می کنه

  ورزشکاران بیشتر پس از تمرینات شدید دوش آب یخ میگرند که باعث کاهش درد عضلات میشه.شما مجبور نیستین مانند اونا عمل کنین،اما می تونین با گرفتن یه دوش آب سرد سریع بعد از جلسات ورزشی نتیجه های برابری بدست بیارین.

 3. دوش آب سرد روحیه و هوشیاری رو زیاد می کنه

  کی وقتی اولین قدم رو از تخت پایین میگزارد احساس سستی و گیجی نمی کنه؟ این چیزیه که همه با اون درگیراند.اما اگه شما می خواید مقداری نیرو به اولین کاری که در صبح انجام میدین اضافه کنین،قبل اینکه سر کار برید ،دوش آب سرد بگیرین.وقتی که آب سرد روی بدن شما می ریزه،تنفس شما در جواب به شوکی که از آب سرد دریافت کرده عمیق تر می شه (در این حالت بدن شما در تلاشه تا با افزایش مصرف اکسیژن ،بدن شما رو گرم نگه داره). ضربان قلب شمام زیاد می شه که نتیجه اون حمله خون در سراسر بدنه که کمک می کنه شما تموم روز پر انرژی باشین.

 4. دوش آب سرد ایمنی و جریان خون رو تقویت می کنه

  بیاد میارید که به افزایش سرعت متابولیسم در بدن به وسیله آب سرد که در کاهش وزن هم کمکتون میکرد،اشاره کردم؟ افزایش این اندازه سیستم ایمنی بدن رو هم فعال میکنه که باعث خلاص شدن گلبولهای سفید خون (سلولهای کشنده ویروس) می شه و این کمک میکنه تا کمتر دچار مریضی شید.

  دوش آب سرد هم اینکه باعث افزایش سرتاسری جریان خون میشه که از فشار خون بالا و گرفتگی عروق جلوگیری میکنه.

 5. دوش آب سرد به شما پوست و مویی جذاب می بخشه

  اگه می خواید جوشا و لکای پوست خود رو کم کنین ،آب سرد این کار رو انجام می ده.آب گرم پوست شما رو خشک میکنه در حالی که آب سرد منافذ و لایه های پوست رو نرم کرده و از بسته شدن اونا جلوگیری میکنه این باعث ورود اکسیژن به پوست می شه.شمام اینکه می تونین از دوش آب سرد به خاطر نورانی تر شدن موهاتون هم استفاده کنین.

منبع :