اثرات مثبت روزه داری بر دستگاه گوارش | بیماری

: اثرات مثبت روزه داری بر دستگاه گوارش

با رعایت موارد تغذیه ای مناسب و سفره های سالم هنگام افطار و سحر، تماشاگر اثرات مثبت روزه داری به خصوص در مورد دستگاه گوارش هستیم.

سلامتآکا ایران

: اثرات مثبت روزه داری بر دستگاه گوارش


به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، اثرات مثبت روزه داری در سیستم بدنی و جسمی آدم مانند تنظیم فشارخون، قند خون، چربی خون، و در دستگاه گوارش مثل سوء هاضمه، کبد چرب و … ثابت شده.


کبد چرب: یکی از بیماریای مهم دستگاه گوارشه که امروزه در صد خیلی از مردم رو گرفتار می کنه. یعنی حدود ۳۰ درصد از مردم دچار این مریضی خاموش هستن؛ چون که این مریضی علامتی نداره و معمولاً به طور اتفاقی در بررسیای سونوگرافی یا آزمایشگاهی متوجه مریضی کبد چرب میشیم و خیلی وقتا به خاطر همین نداشتن علامتا ممکنه که کبد رو به طرف بیماریای طولانی مانند مشکل انتهای کبد می بره.

مهم ترین دلیل کبد چرب، بیماریایی مثل چاقی، فشارخون، دیابت و چربی خونه، که ثابت شده که روزه داری می تونه در صورت داشتن رژیم غذایی سالم بر درمان کبد چرب به درد بخور باشه.

همونجوریکه در درمان کبد چرب، کم کردن وزن، تنظیم وزن و تنظیم خوراکیا و ورزش جزو درمانای اصولیه. در کبد چرب وقتی پیشنهاد درمانی می شه اول به مریض ورزش و کاهش وزن پیشنهاد می شه و بعد مصرف دارو.

پس در ایام روزه داری اگه افراد در فاصله افطار تا سحر غذاهای سالم مصرف کنن و از خوردن غذاهای پر چرب و شیرین دوری کنن می تونن در انتهای ماه مبارک رمضان با تنظیم وزن خود، در مریضی کبد چرب شون تماشاگر اثرات مثبت روزه داری باشن.

ریفلاکس معدی- مروی: برگشت محتویات معده به مری در همه افراد نرمال، روزانه ممکنه دیده شه؛ ولی اگه تکرارشونده و آزارنده باشه مریضی تلقی می شه. شایع ترین علامت اون به شکل سوزش سر دل و ترش کردن هستش؛ ولی علائم دیگه هم چون: پرآب شدن دهن- مشکل در بلع- سرفه طولانی– آسم و خرابی زودرس دندانا می تونه حکایت از ریفلاکس کنه.

ریفلاکس می تونه ناچیز- متوسط یا شدید باشه که در موارد شدید کم کم می تونه به زخم مری و تنگی مری و یا حتی سرطان مری برسه.

به این بیماران پیشنهاد می شه از مصرف غذاهایی مثل چای، قهوه، نوشابه و … که باعث ریفلاکس می شه جلوگیری کنن. پس از خوردن بدون این دست اون دست کردن نخوابن. میان غذا از خوردن آب دوری کنن، و از مصرف قلیان و سیگار دوری کنن.

سوءهاضمه: به معنی اون هستش که مریض از تهوع، سوزش سر دل، نفخ، آروغ، احساس پری معده و درد یا احساس ناراحتی در قسمت فوقانی شکم رنج می بره.

در بیماران گرفتار به سوءهاضمه بعضی وقتا با اخذ توضیح حال دقیق و اصلاح روش زندگی میشه سوءهاضمه رو برطرف کرد تا مریض بتونه به وظیفه شرعی خود بکنه.

پس به این بیماران پیشنهاد می شه وعده های غذایی رو کم حجم بخورن همراه غذا مایعات بخورن، مصرف چای، قهوه، کاکائو، نسکافه و مواد محرک رو کم کنن و از مصرف غذاهای پرچرب و فست فود، و مصرف دخانیات و مصرف الکل دوری کنین.

.

منبع :