اثرات مخرب امواج اطراف کامپیوتر بر سلامت | بیماری

اثرات داغون کننده امواج دور و بر کامپیوتر بر سلامت

هر چند در دور و بر ما تنها کامپیوتر نیس که امواج الکترومغناطیس رو از خود پخش میکنه، اما یکی از پر استفاده ترین وسائل الکتریکیه که امروزه در خدمت بشر قرار گرفته. این امواج به دلیل حرکت الکترونا درون سیمای فلزی درست می شن.

 

اندازه گیری امواج الکترومغناطیس وسایل الکتریکی، به وسیله وسیله ای به نام گاوس متر انجام می شه. هر چند در دور و بر ما تنها کامپیوتر نیس که امواج الکترومغناطیس از خود پخش میکنه، اما یکی از پر استفاده ترین وسائل الکتریکیه که امروزه در خدمت بشر قرار گرفته.

 

با یادگیری چگونگی کنترل امواج الکترومغناطیس، میشه قدم موثری در ارتقای سلامت استفاده کنندگان از کامپیوتر برداشت.

 

۱- خاموش کردن کامپیوتر

یکی از موثرترین کارا واسه قطع امواج الکترومغناطیس کامپیوتر، خاموش کردن اون هستش.

 

خیلی از ما ساعتای زیادی رو در مقابل کامیپوتر می شینیم و زمانایی که ازش استفاده نمی کنیم، کامپیوتر رو روی حالت آماده باش قرار می دیم و اونو خاموش نمی کنیم، بدون اینکه به آثار داغون کننده امواج الکترو مغناطیس در مدت زمان طولانی فکر کنیم.

 

جالبه بدونین اگه گاوس متر رو واسه اندازه گیری مقدار امواج الکترومغناطیس در نزدیکی دستگاه خاموش بذاریم، بازم مقداری امواج الکترو مغناطیس رو نشون میده.

 

یعنی حرکت الکترونا در داخل سیم برق، حتی با خاموش کردن دستگاه ادامه پیدا می کنه. با اینکه بسیار ضعیف تر از وقتیه که کامپیوتر روشن و آماده به کاره.

کابلا و سیمای برق از کلی ترین مناطقی هستن که امواج الکترومغناطیسی رو به بیرون پخش میکنن

۲- جدا کردن سیمای برق کامپیوتر از پیریز برق

اگه بخوایم هیچ گونه حرکت الکترومغناطیس در داخل سیما نداشته باشیم، باید به طور کامل سیمای برق کامپیوتر رو از پیریز جدا کنیم. اگه در این حالت گاوس متر رو واسه اندازه گیری به کار گیریم، کم شدن اندازه امواج الکترو مغناطیس رو در این حالت با وقتی که کامپیوتر خاموشه و سیما وصل به پیریز هستن رو می بینیم.

 

۳- به کار گیری محافظ میدون مغناطیسی

محافظ میدون مغناطیسی از آلیاژهای مخصوصی ساخته شده که امواج الکترومغناطیسی رو در خود نگه داشته و مانع از منتشر کردن اون به دور و برمیگرده.

 

۴- به کار گیری محافظ کابلای برق

کابلا و سیمای برق از کلی ترین مناطقی هستن که امواج الکترومغناطیسی رو به بیرون پخش میکنن. پس با به کار گیری محافظ واسه اونا تا حد زیادی جلوی امواج سیمای برق رو میشه گرفت و در ارتقای سلامت آدمایی که در اون محیط دارن کار می کنن، قدم موثری برداشت.

 

چند تذکر

هنگام به کار گیری نمایشگر تلاش کنین که از محافظ صفحه نمایشگر واسه کاهش آسیب رسانی این امواج به اعضای بدن خود استفاده کنین.

 

با اینکه به کار گیری این وسایل مستقیما و دفعه ای آسیب نمی رسونن، اما اگه استفاده همیشگی و دراز مدت داشته باشین، آثار داغون کننده ای رو روی اعضای بدن مصرف کننده ها می ذاره.

 

اثرات امواج الکترومغناطیس روی سلامت اعضای بدن

میدانای الکتریکی که در اثر امواج الکترومغناطیسی لوازم الکتریکی به وجود میان، نامرئی هستن، اما پر از انرژی هستن، طوری که اگه اندازه این امواج از حدی بالاتر بره، احتمال میره که خطراتی رو واسه سلامت آدما به دنبال داشته باشن.

 

این اندازه خطرناک در دور و بر سیمای برق بدون محافظ که ولتاژهای قوی از اونا عبور می کنن هست.

 

ژنراتورای برق و موتورای برق هم از وسایل الکتریکی خطرناک  هستن.

 

یکی از آثار مضر امواج الکترو مغناطیس روی سلامت آدما، بروز شکلای جور واجور سرطانا هستش. با اینکه این رابطه از جمله بحث برانگیز ترین مسائل پزشکی بوده، اما تحقیقات جور واجور نشون داده در مناطقی که اندازه امواج الکترو مغناطیس پخش شده زیاده، به همون نسبت اندازه گسترش شکلای جور واجور سرطان ها هم زیاد هستن.

 

شایع ترین سرطانای گزارش شده در این رابطه، سرطان سینه و سرطان مغز هستش.

 

علاوه بر اون، امواج الکترومغناطیس می تونن دلیل ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن شن.

 

به مریضایی که از مشکلات قلبی رنج می برن، پیشنهاد می شه که موارد گفته شده رو در مورد محیط زندگی خود رعایت کنن و در مناطقی زندگی کنن که امواج الکترو مغناطیس کمتری در جریان باشه.

 

تحقیقات جور واجور نشون داده که این امواج، روی ضربان قلب اثر میذاره و اونو از حالت طبیعی خارج می کنه.

بدترین شکل تداخل امواج، هنگام استفاده همزمان از گوشی موبایل و مایکروویوه

گوشی موبایل هم بی ضرر نیس

استفاده هم زمان از وسایلی که امواج الکترومغناطیس رو از خود پخش میکنن، دلیل شدید شدن آثار تخریبی بر سلامت آدما می شه.

 

یکی از وسایل پر استفاده امروزی که امواج الکترومغناطیس از خود پخش میکنه، گوشی موبایل س.

 

اثرات تداخل به کار گیری گوشی موبایل و وسایل دیگه مانند مایکروویو، رایانه و مصرف داروهای جور واجور خیلی مهمه. تداخل به کار گیری گوشی موبایل و وسایل یاد شده اثرات سوء امواج گوشی موبایل رو شدید شدن می کنه.

 

بدترین شکل تداخل، هنگام استفاده همزمان از گوشی موبایل و مایکروویوه.

 

از طرف دیگه شرایط به کار گیری گوشی موبایل در اثرات اون تعیین کننده س. مثلا به کار گیری گوشی موبایل در مکانای مسقف و شهرهای آلوده، مقدار خـاصی رو می خواد.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت