اثرات مخرب دیابت بر دندان ها | بیماری

: اثرات داغون کننده دیابت بر دندانا

: همونطور که می دونین دیابت از جمله مریضی هاییست که به اعضای مهم بدن آدم آسیب وارد میکنه و یکی از دشمنان پر طاقت و سمج لثه و دندون این بیماریه. البته در افراد دارای دیابت کنترل شده، گسترش و شدت مریضی لثه ای، مشابه افراد غیر دیابتیه؛ اما بدیش اینه در افراد دارای دیابت کنترل نشده احتمال نبود بازسازی زخم و بروز عفونت پس از درمان بالاتره که این موضوع در افراد سیگاری با شدت بیشتری دیده می شه . در ادامه می خوایم اثرات داغون کننده دیابت بر دندانا رو بررسی کنیم. با ما همراه باشین.

به گزارش جام جم آنلاین ، هم اینکه کاهش بزاق دهن در افراد دیابتی منتهی به افزایش پوسیدگی دندون ها می شه .

مشکلات مربوط به بیماران دیابتی رو میشه به چند دسته تقسیم کرد:

پوسیدگی دندانا: با رعایت بهداشت مناسب دهن و کنترل قند خون و به کار گیری تحریک کننده های بزاق و دهانشویهای ضد پوسیدگی فلوراید دار قابل کنترله و نکته مهم و خوب، استفاده کمتر این ادما از غذاا و میان وعده های شیرینه .

برفک: یه عفونت با منشأ قارچه که در افراد دیابتی بیشتر شایعه. البته کنترل خوب دیابت، نبود مصرف سیگار و تمیز نگهداشتن دندونای مصنوعی می تونه از بروز این مریضی جلوگیری کنه.

دهن خشک: منتهی به زخمای دهانی، عفونت و پوسیدگی دندانا می شه. هم اینکه غیر از خود دیابت خیلی از داروها هم منتهی به این مشکل می شن .

با به کار گیری تحریک کننده های بزاقی و داروهای تحریک کننده ترشح بزاق و به کار گیری آدامسای بدون قند میشه این مشکل رو تا حدودی برطرف کرد.

علائم مریضی عفونت دندون در افراد دیابتی شامل خونریزی، زخم لثه، عفونتای تکراری و بوی بد دهن است که با مراقبت درست از لثه ها و دندون هاشون اندازه عفونت به حد کم می رسه.

افراد دیابتی باید دست کم هر شش ماه یه بار جلسات کنترل دندونپزشکی داشته باشن و همیشه بعد از غذا مسواک بزنن و نخ دندون بکشن، اندازه قند خون خود رو با رژیم مناسب غذایی و دارویی کنترل و سیگار رو ترک کنن و به یاد داشته باشن درمان مریضی لثه این افراد مشکل تره .

در آخر پیشگیری و کنترل مریضی لثه خیلی با اهمیته و بهترین دفاع علیه مشکلات مریضی دیابت در کنار مسواک زدن و نخ دندون، جلسات کنترل منظم دندونپزشکی، کنترل قند خون و ترک سیگار است.

منبع :