اثرات مخرب سیگار بر ژنتیک انسان | ترک اعتیاد

سیگار رو میشه یه ماده مخدر دونست که از برگ توتون به وجود میاد و بسیار اعتیاد آوره. این ماده می تونه بطور مستقیم دلیل سرطان ریه و بطور غیر مستقیم انواعی از سرطان رو بسازه. محققان تازگیا کشف کردن که سیگار می تونه دلیلی موثر در DNA آدم باشه.

طبق یه مطالعه جدید، سیگار کشیدن اثر موندگاری بر DNA آدم گذاشته و موجب تغییر بیشتر از ۷۰۰۰ ژن می شه.

به گفته محققان آمریکایی، سیگار کشیدن موجب تغییر بیشتر از ۷۰۰۰ ژن آدم به شکلی می شه که در دچار شدن به بیماریای مربوط به سیگار نقش دارن.

محققان با بررسی یافته های بدست اومده از نمونه های خون حدود ۱۶ هزار نفر در ۱۶ مطالعه قبلی به این نتیجه رسیدن آدمایی که سیگار رو ترک کرده بودن بیشتر ژنا در مدت ۵ سال بعد از ترک سیگار به حالت قبل برگشته بود.

با اینکه تیم تحقیق دریافت بعضی از تغییرات ژنتیکی حتی بعد از گذشت ۳۰ سال از ترک سیگار بازم باقی می مانند.

طبق این مطالعه، سیگار کشیدن در بروز بعضی از مشکلات سلامت مثل سرطان، بیماریای قلبی و سکته نقش دارن و سیگار بازم دلیل اصلی مرگ غیرقابل دوری در دنیا بشمار میاد و هرساله درحدود ۶ میلیون نفر به خاطر این جون خود رو از دست میدن.

این تیم تحقیق به این نتیجه رسیدن محل DNA تغییر یافته به وجود اومده به وسیله سیگار با بیشتر از ۷۰۰۰ ژن، یعنی حدود یه سوم ژنای معروف انسانی، در رابطه بوده. هم اینکه به گفته این محققان، محل تغییر و متیل دارشدن DNA حتی تا سه دهه بعد از ترک سیگار هم ادامه داره.

منبع: دکتر سلام

منبع :